Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Muzeum získalo první místo v soutěži Gloria musaealis

14. 5. 2015

Regionální muzeum v Litomyšli se umístilo na prvním místě v národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2014 v kategorii Muzejní počin roku za projekt Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli.

Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Slavnostní vyhlášení vítězů se konalo 14. května 2015 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Revitalizace historické budovy litomyšlského muzea se uskutečnila v letech 2012–2014 dle projektu předního českého architekta Josefa Pleskota. Původní barokní stavba se rozšířila o integrovaný vstupní objekt a suterénní přístavbu, v budově vznikly nové výstavní a společenské prostory s kavárnou a dostatečné zázemí pro různé prezentační a vzdělávací aktivity. Muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v červenci 2014, a to včetně nové stálé expozice Litomyšl – město kultury a vzdělanosti a unikátních archeologicky odkrytých pozůstatků tzv. horního města in situ.

Smyslem celé revitalizace bylo více otevřít muzeum veřejnosti, vytvořit zázemí moderní muzejní instituce, která poskytuje komplexní služby. Muzeum se stalo místem poučení, relaxace a zábavy, místem, v němž je příjemné pobývat.

Soutěžní ročník probíhal od 1. ledna 2014 do 28. února 2015 a soutěžilo v něm celkem 62 muzeí a galerií z celé České republiky, které přihlásily 87projektů ve třech hlavních soutěžních kategoriích: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis si klade za cíl upozornit veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví – při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví. Více o soutěži a jejích výsledcích na http://www.cz-museums.cz/web/gloria_musaealis/titulni.

Pro litomyšlské muzeum to je již druhé ocenění v této prestižní soutěži za poslední dva roky. V loňském roce kniha autorů Martina Boštíka, Stanislava Vosyky a Jaromíra Zeminy Václav Boštík (1913–2005). Ke stému výročí malířova narození, kterou vydalo Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci s Nakladatelstvím Arbor vitae, obsadila v této soutěži v kategorii Muzejní publikace roku 2013 třetí místo.

Trofej za první místo v soutěži Gloria musaealis. Foto Ondřej Kocourek. Ocenění z rukou ministra kultury Daniela Hermana převzali ředitel muzea René Klimeš a architekt Josef Pleskot. Foto Martin Čárek.

Podrobné informace o rekonstrukci i o ceně naleznete zde.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook