Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Muzicírování s Bedříškem a programy Proč bychom se netěšili... a Račte vstoupit

1. 6. 2015 - 30. 9. 2015

Hrajete rádi na hudební nástroj? Líbí se Vám hudební dílo Bedřicha Smetany? Jestli ano, máte jedinečnou možnost "muzicírovat" přímo v rodném bytě slavného skladatele. Od června až do konce září je pro Vás připraven spolu s notami zajímavý hudební nástroj.

Nemusíte být profesionální hudebník, stačí, že máte rádi hudbu a hrajete na klavír. Nevšední hudební zážitek bude příjemným zpestřením nejen Vám, samotným hudebníkům, ale také ostatním návštěvníkům expozice. A na jaký nástroj si můžete přijít zahrát? Jedná se o pianino Rudolf Kotík, vyrobené v Praze kolem roku 1904. Všechny prvky a komponenty nástroje včetně strun a mechaniky jsou původní. Na výrobu skříně byla použita velmi vzácná tzv. "kořenicová dýha". Pianino je zrestaurované a naladěné na 440 Hz. Klávesy jsou obloženy slonovou kostí a při hře dobře sají pot z prstů. Konstrukce pianina je polopancéřová s křížostrunnou soustavou strun. Do nástroje, který nám sponzorsky zapůjčila firma PIANOservis pana Miroslava Doležela z Lanškrouna, byla vestavěna mechanika s "horním dusítkem".

Pianino Rudolf Kotík staré 110 let Muzicírování s Bedříškem

Naše programová nabídka tím zdaleka nekončí. Od 1.dubna je pro Vás ve skladatelově rodném bytě opět otevřen oblíbený interaktivní program Proč bychom se netěšili… a Račte vstoupit. Hravou formou se můžete blíže seznámit s životem a dílem Bedřicha Smetany. Všechny nabízené programy vznikly v loňském roce při příležitosti významných výročí skladatelova života – 190 let od narození a 130 let od úmrtí.

Návštěvníci koncertů a dalších akcí Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, které se odehrávají na nádvoří litomyšlském zámku, mají jedinečnou možnost navštívit Rodný byt B. Smetany. Zpřístupněn je vždy hodinu před zahájením představení a o přestávkách. Jednotné snížené vstupné je 20 Kč.

Zvukové pexeso Boomwhackery Muzicírování s Bedříškem Na co by si Bedříšek nezahrál

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook