Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava
VÁCLAV BOŠTÍK (1913–2005) Hledání ztraceného ráje

14. 6. 2013 - 4. 8. 2013

14. června 2013 v 17.30 hodin se na litomyšlském zámeckém návrší uskuteční slavnostní vernisáž výstavy děl Václava Boštíka, od jehož narození letos uplyne sto let.

14. června 2013 v 17.30 hodin se na litomyšlském zámeckém návrší uskuteční slavnostní vernisáž výstavy děl Václava Boštíka, od jehož narození letos uplyne sto let. Tento umělec, považovaný za největšího českého malíře druhé poloviny 20. století, který se narodil v nedalekém Horním Újezdu, zůstal po celý život pevně spojen se svým rodným krajem. Jeho význam pro Litomyšl spočívá mj. v tom, že zde v letech 1974–1986 pracoval spolu s Olbramem Zoubkem, Zdeňkem Palcrem a Stanislavem Podhrázským na restaurování zámeckých sgrafit.


Na vernisáži bude veřejnosti představena kniha autorů Martina Boštíka (Regionální muzeum v Litomyšli), Stanislava Vosyky (Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli) a Jaromíra Zeminy (bývalý pracovník Národní galerie a malířův blízký přítel) nazvaná Václav Boštík (1913–2005). K stému výročí malířova narození, která je výsledkem několikaleté badatelské práce. Jejím grafikem je Jiří Lammel a vydavatelem prestižní nakladatelství uměnovědné literatury Arbor vitae. Publikace, jež vznikla na základě průzkumu dosud neznámých pramenů, bude prezentovat osobu proslulého malíře ze specifického úhlu pohledu a uvede na pravou míru mnoho dosud tradovaných omylů.


Výstavu, jejímž generálním partnerem je Bohemian Heritage Fund, připravila Smetanova Litomyšl, o.p.s., ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli zřizovaným Pardubickým krajem v rámci 9. ročníku výtvarného festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook