Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava KAREL PODHAJSKÝ, KYNOLOG

27. 9. 2008 - 16. 11. 2008

Litomyšlský rodák Karel Podhajský (24.5.1871-12.9.1930) se zasloužil nejen o založení Čs. myslivecké jednoty a nové poznatky v oblasti myslivosti, ale především o rozvoj kynologie v českých zemích. Stál u založení rodové knihy loveckých plemen a byl prvním, kdo ji vedl. Všestranné psí lovecké zkoušky, jejichž byl propagátorem, byly po jeho smrti pojmenované jako Memoriál Karla Podhajského.

Výstava je historicky první, která se postavou Karla Podhajského zabývá. K vidění budou nejen jeho osobní věci (klobouk, lovecké brašny, pásy na broky, zápisníky), ale především fotografie zachycující jeho psy, hony, kynologické soutěže či výstavy, které v Litomyšli pořádal. Několik fotografií představí proslulou Podhajského sbírku paroží, zachycující jejich anomálie a poškození. Sbírka je dnes bohužel nedohledatelná. Pozornost je věnována také historii memoriálu, plemenné knize a ornitologickým a mysliveckým pozorování, jež Podhajský za svého života sepsal. Veřejnosti se představí rovněž unikátní kniha prvních dvanácti ročníku Memoriálu K. Podhajského.
Vernisáž výstavy se uskuteční 26.9.2008, v předvečer konání 70. ročníku Memoriálu Karla Podhajského.

Pro skupiny (od 10 osob) je možné si předem domluvit prohlídku s autorkou výstavy na adrese klimesova@rml.cz nebo tel. cisle 777 840 425, 461 615 287.

Pro školky a školy jsou připraveny pracovní listy a pro menší děti navíc dílna s možností vyrobit si zvířátko na špejli. Podrobnosti a objednávky na výše uvedených kontaktech.

Povídání o Karlu Podhajském si můžete poslechnout ze záznamu programu Máme hosty ČR Pardubice. Dne 9.9.2008 byli hosty pořadu Hana KLimešová (autorka výstavy) a Miroslav Matějka (pořadatel Memoriálu K. Podhajského) 

http://www.rozhlas.cz/pardubice/mamehosty/_archiv

V rámci výstavy proběhnou tyto přednášky:

1. října od 17 hodin přednáška Soni Bezdíčkové o canisterapii

5. listopadu od 17 hodin přednáška Miroslava Matějky o lovecké kynologii.

Přiložený soubor ke stažení zde.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook