Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Vznikl reklamní spot Portmonea

20. 1. 2019

Začátkem ledna 2019 natočilo litomyšlské muzeum krátké video, které by mělo k prohlídce Váchalova muzea v Litomyšli nalákat nové návštěvníky.

Tříminutový spot ukazuje v detailech Váchalovy malby, nejprve pozitivní výjevy, poté i ty strašidelné v podobě čertů, duchů, kostlivců, odsouzenců na smrt až po duše v očistci. Všechno samozřejmě neprozradíme, snad jen to, že průvodcem se divákovi stává bílá kočka, kterou do expozice přivábí flétna Krysaře. Při pozornějším zkoumání zjistíme, že touto postavou není nikdo jiný než Josef Váchal.

Natáčení probíhalo ve večerních a nočních hodinách a nebylo jednoduché. Hlavní „herečka“, šestiletá kočička Beruška, je totiž neslyšící. Respektovat jsme museli také její únavu, kterou nám jasně deklarovala, když se uložila k spánku v peřinách na Portmanově posteli. Spot je k vidění na youtube kanále Regionálního muzea v Litomyšli:

https://youtu.be/pMiwb51rkM8

a na webových stránkách muzea:

http://www.rml.cz/cs/muzeum/portmoneum.html.

Premiéru si snímek odbyl v neděli 20. ledna na premiéře loutkového představení Krvavého románu v Divadle v Dlouhé v Praze. Nastudovali ho členové nezávislého loutkového divadla LokVar, kteří spolupracují s předními českými loutkovými scénografy a využívají různé typy loutek. Hra čerpá z Váchalova Krvavého románu. Představení bude k vidění i v Litomyšli, a sice v rámci Muzejní noci. Do prostor Portmonea zavítají herci se svými loutkami 1. června 2019.

Ukázka ze spotu Loutky ke Krvavému románu divadla LokVar

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook