Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Kalendář výstav na rok 2019


HLAVNÍ BUDOVA MUZEA


Vznik Československa očima Quidona Šimka

do 24. února 2019

Výstava o událostech z října 1918 zachycených litomyšlským kronikářem a malířem Quidonem Šimkem doplněná o různé dobové předměty včetně zbraní aj.


Marie Kvěchová-Fišerová známá i neznámá

do 27. ledna 2019

Průřez celoživotní tvorbou malířky a módní návrhářky, která se do povědomí široké veřejnosti dostala především jako ilustrátorka knih pro děti. Věnovala se také figurální a portrétní tvorbě, namalovala řadu krajinomaleb, akvarelové studie rostlin a skic ze svých cest inspirovaných lidovým uměním.


Barbaři v pohybu

10. únor – 12. květen

Výstava prezentuje nejnovější archeologické poznatky o klíčových lokalitách z doby římské v našem regionu. Tehdy zde žili Germáni, jejichž běžný život narušila zejména v období markomanských válek (2. století n. l.) přítomnost římského vojska, které se tehdy dostalo až do oblasti Malé Hané. Kromě nálezů z výzkumů germánské osady a především unikátního římského pochodového tábora v Jevíčku budou na výstavě prezentovány i další lokality z okresu Svitavy (Chornice, Staré Město, Litomyšl, Cerekvice).


Litomyšl a okolí na snímcích Jaroslavy Hánělové

3. březen – 19. květen

Jaroslava Hánělová, členka Fotoklubu 1840 Litomyšl, se věnuje fotografování více než půl století. Profilová výstava představí životní tvorbu autorky zachycující proměny litomyšlského městského života, architektury a dokumentující plynutí času na řadě míst v okolí města. Její součástí budou i lyrické snímky krajiny, portréty a zátiší.


Zdeněk Miler dětem

2. červen – 1. září

Hravá výstava připomíná výtvarníka, scénáristu, ilustrátora a režiséra kreslených filmů Zdeňka Milera. Na výstavě je věnována největší pozornost jeho nejznámější postavičce – Krtkovi, proslavené po celém světě, ale autoři nezapomněli ani na další známé postavičky, Cvrčka nebo Štěňátko.


In monte Oliveti
Litomyšl a knižní kultura jednoty bratrské v 16. století

6. červen – 8. září

Reprezentativní výstava představí Litomyšl jako významné kulturní a náboženské centrum v době první poloviny 16. století. Podstatnou úlohu zde tehdy hrála jednota bratrská a její tiskárna „na hoře Olivetské“, jež patří k nejstarším v českých zemích. Představena bude řada pozoruhodných litomyšlských a bratrských tisků od 16. do 18. století, velký interaktivní model města či funkční replika dobového tiskařského lisu. Výstavu doprovodí katalog a vědecká konference.
Výstava se uskuteční ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR v. v. i., tiskárnou H.R.G. Litomyšl a dalšími partnery.


Litomyšlští skladatelé
Hudba 18. a 19. století na kůru kostela Povýšení sv. Kříže v Litomyšli

11. červen – 8. září

Výstava zcela poprvé mapuje historii hudebního života na kůru kostela Povýšení svatého Kříže v Litomyšli a na základě unikátně dochovaných pramenů poodhaluje činnost zdejších osobností. Z nich vynikají zejména dosud neznámí a neprávem pozapomenutí skladatelé. Na výstavě nebudou chybět ani trojrozměrné artefakty, dokládající běžný provoz kůru v době, kdy hudbu nešlo spustit tlačítkem přehrávače a na noty si nešlo posvítit elektřinou. Výstava je pořádána ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a Římskokatolickou farností, probošstvím Litomyšl.


Litomyšlská entomologie

14. září – 24. listopad

Velká výstava věnovaná litomyšlské entomologii seznámí návštěvníky nejen s významnými představiteli této vědy z Litomyšle a širokého okolí, ale i s nejrůznějšími pomůckami, které k provozování své záliby používají, a především ukáže množství zajímavých zástupců hmyzí říše – z regionu, České republiky i z exotických krajin celého světa.


Fauna na poštovních známkách

14. září – 24. listopad

Výstava poštovních známek z celého světa, které zobrazují zástupce různých živočišných druhů – od hmyzu přes ryby a ptáky až po savce.


Atelier Štěpán / Doteky

5. říjen – 3. listopad

Výstava představí práci architekta Marka Štěpána a jeho ateliéru, který se specializuje na sakrální architekturu. Oceňovaný autor realizoval v Litomyšli rekonstrukci piaristického kostela. K jeho nejznámějším dílům patří kostel sv. Václava v Sazovicích, který byl zařazen mezi deset nejlepších staveb na světě za rok 2017.
Výstava se uskuteční v rámci ArchiMyšle – oslav Mezinárodního dne architektury.


Konec jedné epochy
Listopad 1989 v Litomyšli

17. listopad – 12. leden 2020

Výstava seznámí návštěvníky s obdobím od listopadu 1989 do červnových parlamentních voleb 1990. Představí průběh událostí, které v Litomyšli vedly ke změnám v ovládání veřejného prostoru, z něhož byla postupně vytěsňována vládnoucí komunistická strana. Návštěvníci budou moci mj. zhlédnout řadu dobových fotografií a kreslených a tištěných plakátů. Na materiálovou část výstavy naváže instalace interiéru, která navodí atmosféru tehdejšího běžného života domácnosti.


Fenomén Igráček

2. prosinec – 1. březen 2020

Výstava prezentuje historii i současnost legendární plastové figurky, která nás provází dětstvím už od roku 1976, kdy byla stvořena první postavička zedníka. Návštěvníci se mohou těšit na velkou hernu i na figurku vyrobenou městu Litomyšli na míru.PORTMONEUM – MUSEUM JOSEFA VÁCHALA


Cestopisák Josefa Váchala

23. březen – 25. srpen

Když v srpnu 1921 Váchal domaloval další část maleb v Portmoneu, vydal se s Josefem Portmanem a Annou Mackovou na několikadenní výlet na Vysočinu. Co všechno tam zažili a viděli, zaznamenal Váchal do vandrovní knížky obrazem i průvodním slovem. Humorem naplněných 75 obrázků z této cesty zaujme nejen Váchalovy příznivce, ale chytí za srdce každého.PUTOVNÍ VÝSTAVY LITOMYŠLSKÉHO MUZEA


Retrogaming

Putovní interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. V roce 2019 bude instalována v těchto čtyřech muzeích:
do 20. ledna - Muzeum a Pojizerská galerie Semily
29. leden - 12. květen 2019 - Vlastivědné muzeum v Šumperku
23. květen - 22. září 2019 - Oblastní muzeum Praha-východ (Brandýs nad Labem)
29. říjen 2019 - 12. leden 2020 - Technické muzeum v Brně


Zmatené peníze

Putovní interaktivní numizmaticko-výtvarná výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace apod.) a o tématech na platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých zajímavostech. V roce 2019 bude instalována v těchto čtyřech muzeích:
21. únor - 24. březen 2019 - Muzeum Napajedla
10. duben - 23. červen 2019 - Muzeum Sokolov
29. červen - 29. září 2019 - Oblastní muzeum v Chomutově
5. listopad 2019 - 26. leden 2020 - Vlastivědné muzeum v Šumperku


 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook