Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Kalendář výstav na rok 2020


HLAVNÍ BUDOVA MUZEA


Konec jedné epochy

Listopad 1989 v Litomyšli

do 12. ledna

Výstava seznámí návštěvníky s obdobím od listopadu 1989 do červnových parlamentních voleb 1990. Představí průběh událostí, které v Litomyšli vedly ke změnám v ovládání veřejného prostoru, z něhož byla postupně vytěsňována vládnoucí komunistická strana. Návštěvníci budou moci mj. zhlédnout řadu dobových fotografií a kreslených a tištěných plakátů. Na materiálovou část výstavy naváže instalace interiéru, která navodí atmosféru tehdejšího běžného života domácnosti.


Fenomén Igráček

do 1. března

Výstava prezentuje historii i současnost legendární plastové figurky, která nás provází dětstvím už od roku 1976, kdy byla stvořena první postavička zedníka. Návštěvníci se mohou těšit na velkou hernu i na figurku vyrobenou městu Litomyšli na míru.


Brána recyklace

5. únor – 12. březen

Vstupte s námi do světa recyklace. Interaktivní a zábavnou formou se dozvíte, jak nakládat s odpady. V rámci výstavy tak uvidíte, co vše se dá vyrobit z recyklovaného skla, papíru, plastů nebo nápojového kartonu. Budete překvapeni, kolik předmětů běžné denní potřeby prodělává již několikátý recyklační cyklus. Cílem výstavy ale není pouze poukázat na význam třídění a recyklace odpadů, ale zamyslet se nad tím, jak minimalizovat vznik odpadu a jak opakovaně a déle staré věci využívat.
Výstava bude realizována ve spolupráci s firmou EKO-KOM, a. s.


Babiččina Barunka

1. únor – 12. březen

V roce 2020 uplyne 200 let od narození významné české spisovatelky Boženy Němcové. Výstava proto připomene její životní osudy, včetně let, kdy žila v Litomyšli. Narodil se jí tu syn Karel a krátce před smrtí zde vyšlo druhé vydání Babičky.


Retrogaming

Počátky osobních počítačů u nás

11. květen – 1. listopad

Interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. Putovní výstava litomyšlského muzea se po šesti letech úspěšné prezentace po celé ČR vrátí zpět do Litomyšle, tentokrát v nové a ještě atraktivnější formě.


Cirkus v Litomyšli

26. květen 2020 – 17. leden 2021

Výstava představí svět cirkusu a rovněž cirkusové reálie se vztahem k Litomyšli. A to především postavu místního právníka JUDr. Stanislava Bubeníčka (1904–1978), který se do cirkusového prostředí uchýlil v 50. letech poté, co mu byla z politických důvodů zakázána advokátní činnost.
Výstava je pořádána ve spolupráci s Národním muzeem.


Betlémy

14. listopad 2020 – 10. leden 2021

Vánoční výstava unikátních mechanických betlémů z Dětěnic a Třebechovic.PORTMONEUM – MUSEUM JOSEFA VÁCHALA


Krvavý román Josefa Váchala

Der blutige Roman Josef Váchal
Bloody novel Josef Váchal

červen – říjen

V roce 2019 byl poprvé do němčiny přeložen Krvavý román. Ondřej Cikán však nezůstal pouze u překladu, ale pátral po postavách i reáliích, které Váchalovi sloužily jako předlohy románových hrdinů a pozadí dějů. Do „zákulisí“ Krváku letos poprvé mohou nahlédnout i čeští obdivovatelé Váchalova díla.PUTOVNÍ VÝSTAVY LITOMYŠLSKÉHO MUZEA


Retrogaming

Putovní interaktivní výstava o historii výpočetní techniky a o počátcích počítačových her. Součástí výstavy je velká herna s historickými počítači a s emulátory běžícími na moderních strojích. V roce 2020 bude instalována v těchto muzeích:
do 12. ledna - Technické muzeum v Brně
25. leden - 12. březen - Městské muzeum a galerie v Poličce
11. květen - 1. listopad - Regionální muzeum v Litomyšli
5. prosinec 2020 - 28. únor 2021 - Muzejní a galerijní centrum Valašské Meziříčí


Zmatené peníze

Putovní interaktivní numizmaticko-výtvarná výstava o zmatcích ve financích států zapojených do první světové války (nouzovky, kolkování, hyperinflace apod.) a o tématech na platidlech – historii, pověstech, komiksech, humoru a různých zajímavostech. V roce 2020 bude instalována v těchto muzeích:
do 26. ledna - Vlastivědné muzeum v Šumperku


 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook