Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Publikace

Vladyka z Bídy
Malíř a Litomyšlan Bohdan Kopecký

Martin Boštík – Stanislav Vosyka

Publikace pojednává o životě a díle litomyšlského krajináře a věhlasného malíře Mostecka Bohdana Kopeckého (1928–2010). Je založena na podrobném průzkumu malířovy veřejně nepřístupné pozůstalosti a přináší desítky unikátních fotografií a celou řadu dosud nepublikovaných reprodukcí Kopeckého děl s motivy z Litomyšlska i severních Čech.

Kopecký je dnes ve výtvarném světě poněkud pozapomenutou postavou, nicméně v 60. letech patřil k jeho vrcholným představitelům. Profesor František Dvořák mu v jednom z dopisů napsal, že v českém výtvarném životě druhé poloviny 20. století sehrál významnou roli: „skoro se mi chce prohlásit, že nejvýznamnější, když přihlédnu k originalitě Tvého výtvarného projevu: jeho východisku ve vlastním vnímání světa, v němž jsi tenkrát žil. Objevuji si jedinečnost Tvé malby v tom, že její aktuálnost nespočívala v reakci na dobové teoretické tendence, ale v úsilí hovořit jen z podnětů svých zážitků, slovy nepostižitelných.“

Malíř byl mj. přítelem Milana Kundery, pro něhož byl zdrojem informací o životě v pomocných technických praporech, které spisovatel použil ve svém slavném románu Žert. Na Kopeckého chalupě v Křížatkách napsal Ivan Diviš v roce 1967 rozsáhlou báseň Thanathea, jež náleží k vrcholům české moderní poezie. Podobných vazeb odkrývá kniha celou řadu.

Grafická úprava: Jiří Lammel
Vydavatel: Městská galerie Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli a Arbor vitae, 2016
ISBN 978-80-905617-6-2
168 stran
cena 140,- Kč

ZPĚT

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook