Nápověda

Numizmatika - jednotlivé záznamy

Obsah

- výsledky vyhledávání mají tři různá základní zobrazení - tabulka, katalog, jednotlivě - lišící se množstvím uváděných informací (kolonek a obrázků) o předmětu (tabulka-nejméně, jednotlivě-všechny). Poslední (čtvrté) zobrazení je samostatný velký obrázek předmětu. Nyní jsou zobrazeny jednotlivé záznamy (po 1 záznamu) - toto zobrazení podává veškeré informace o předmětu dostupné v aplikaci. Přepínání mezi zobrazeními je vpravo pod záznamem předmětu. Samostatný velký obrázek lze zobrazit rovněž pomocí kliknutí na obrázek předmětu.

Pod nadpisem je uveden aktuální filtr (pokud byl nějaký použit) a řazení záznamů.

Každý záznam o předmětu obsahuje OBRÁZEK - snímek předmětu (zobrazen je hlavní snímek - pokud je připojeno k jednomu předmětu více snímků, jsou zobrazeny jako malé náhledy pod hlavním snímkem - kliknutím na ně lze mezi nimi přepínat).

Textové kolonky zázmamu o předmětu (pokud některá z nich není vyplněna, není ani zobrazována):

PŘEDMĚT - název předmětu, např. bankovka

NOMINÁL - číselná hodnota a měna

MÍSTO VYDÁNÍ - na prvním místě je uveden státní celek v době vydání, na druhém (za pomlčkou) město

VYDAVATEL - uveden je pod dobovým názvem

DATACE - datum vydání

LOKALITA - lokalita užívání (nikoli zhotovení) díla (zpravidla odkud byl předmět získán muzeem)

POČET - počet kusů sbírkového předmětu (jeden sb. předmět se může skládat z jednoho i více jednotlivých kusů; u numizmatiky to jsou např. shodné bankovky včetně možných variant)

POPIS - popis předmětu a jeho jednotlivých kusů (označených malými písmeny) včetně zachovalosti. Ta je zaznamenána standardním způsobem – na stupnici N až 5 (N – neobíhající, 0 – nepatrné vady, 1 –  velmi krásný, 2 – krásný, 3 – dobrý, 4 – méně zachovalý, 5 – velmi špatný).

MATERIÁL - materiál, z něhož je předmět vyroben

MÍRY - rozměry předmětu

POZNÁMKA - odkazy na obdobná vydání ve sbírce muzea, odkazy na literaturu apod. (použité zkratky literatury: „Sém“ – Julius Sém: Papírové peníze na území Československa 1762-1975. Hradec Králové 1977; „Rosenberg“ – Holger Rosenberg – Hans-Ludwig Grabowski: Die deutschen Banknoten ab 1871. 16. vydání, Gietl Verlag, Regenstauf 2007)

INV. ČÍSLO - inventární číslo předmětu (= jednoznačné evidenčně-identifikační označení předmětu v rámci sbírek RML). Inv. číslo se skládá vždy z inv. řady 19A, pomlčky, písmene označujícího část sbírky (např. C = papírová platidla) a pořadového čísla.
Pod jedno inv. číslo je zapsováno více shodných platidel včetně možných variant, na které bylo upozorněno v popisu. Naopak podobná platidla různých vydání nebo platidla, při jejichž tisku došlo záměrně ke změně tiskových předloh, jsou zapsána na samostatných kartách (tj. pod samostatným inv. číslem) – na obdobná vydání, pokud se nacházejí také ve sbírce RML, je odkazováno v poznámce.


Pod textovými kolonkami o předmětu je dále uvedeno:

Hesla ve slovníku vážící se k tomuto předmětu - Kliknutím na heslo se zobrazí VŠECHNY záznamy ve fondu Sfragistika vážící se k tomuto heslu (zobrazení v novém okně). Po najetí kurzorem na vybraná hesla ze slovníku Vydavatel se zobrazí vysvětlivka se základními údaji o heslu.

Kurátor RML, v jehož správě je tento předmět - jméno kurátora předmětu s proklikem na email. Pokud máte jakékoli dotazy k danému předmětu či připomínky k jeho určení, kontaktujte kurátora.

Zavřít

© Regionální muzeum v Litomyšli, 2008