Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Portmoneum – Museum Josefa VáchalaJosef Portman, úředník, soukromý tiskař a sběratel umění, si interiér svého domu nechal v letech 1920–1924 vymalovat a vybavit originálním nábytkem od Josefa Váchala. Sytě barevná výmalba stěn, kde se střídají na první pohled nesourodé postavy ďáblů, skřetů a duchů s klasickými křesťanskými motivy nebo odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky, má svoji logiku vycházející z Váchalových životních postojů a uměleckých názorů. Portmoneum – Museum Josefa Váchala je dnes unikátní evropskou památkou.

Od 26. srpna 2019 bude Portmoneum z důvodu rekonstrukce na zbytek sezóny uzavřeno.

Historie

Josef Portman miloval grafickou, malířskou i literární tvorbu svého přítele Josefa Váchala. Jeho obdiv měl vyvrcholit otevřením umělcova muzea pod názvem Váchaleum. Po vydání Váchalova Krvavého románu, kde Portman vystupuje jako škudlivý hrabě Portmon žijící v Portmoneu, se však oba muži rozkmotřili a spolupráce byla ukončena.

Několik let po Portmanově smrti, roku 1975, zasáhl dům blesk a malby byly při požáru téměř zničeny. Díky iniciativě pracovníků památkové péče a místních umělců byl objekt prohlášen kulturní památkou a dostal se do správy Národní galerie. Na lepší časy však Portmoneu svitlo až roku 1991, kdy dům koupil Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka a další velký obdivovatel Josefa Váchala. Ve spolupráci s restaurátory pod vedením Jiřího Látala a architektem Mikulášem Hulcem proběhly záchranné práce. Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993. Váchalova románová vize se tak stala skutečností – dům byl nazván Portmoneum. A jak si přál Josef Portman – vzniklo v něm malířovo muzeum.

Po smrti Ladislava Horáčka zakoupil dům v roce 2016 Pardubický kraj a svěřil jej do správy Regionálního muzea v Litomyšli.

Expozice

Od března 2017 je otevřena nová stálá expozice, vyprávějící příběh nejen Váchalův, ale také Portmanův, jeho rodiny a tiskařské a sběratelské vášně. Zdůrazněna je spolupráce obou mužů, která byla ve 20. letech 20. století velmi intenzivní, ale trvala jen krátce. Nechybí část věnovaná Ladislavu Horáčkovi. Samostatně jsou zpracované dějiny domu a zahrady a samozřejmě restaurování maleb. Vrcholem prohlídky stále zůstávají pokoje vymalované Josefem Váchalem. Nová expozice se nachází nejen ve výstavních prostorách, ale provede návštěvníka i částí domu a zahradou.

Camera obscura, umělecký počin Aleše Hvízdala a Marka Volfa, nabízí netradiční pohled na zahradu Portmonea.

Na tvorbě expozice se podílel také Památník národního písemnictví, Národní muzeum, Moravská galerie v Brně a Městská galerie Litomyšl.

Informace o umístění Portmonea, otevírací době a vstupném najdete zde.

Knihy o Josefu Váchalovi a Portmoneu za mimořádně nízké ceny můžete nakoupit zde.


Aktuální výstava

Cestopisák Josefa Váchala

23. březen – 25. srpen 2019

Výstava v Portmoneu představuje dosud téměř neznámé komiksové zpracování výletu Josefa Váchala s Josefem Portmanem a Annou Mackovou Vysočinou.
Cesta z Litomyšle přes Žďárské vrchy a zpět se uskutečnila v srpnu roku 1921, tedy v době intenzivního přátelství jmenovaných. Váchalovy obrázky a vtipné komentáře popisují nejen jednotlivé etapy putování, ale vyzařují družnou a neopakovatelnou atmosféru výpravy. Díky reprodukcím si mohou návštěvníci Portmonea prohlédnout celý skicák, jehož originál je samozřejmě také vystaven. Atmosféru doby dokreslují další dokumenty vztahující se k výletu, ať už to jsou pohlednice z různých míst, korespondence Váchala s Portmanem nebo fotografie.
Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který dodává: „Výstavou si připomínáme letošní padesátileté výročí od úmrtí Anny Mackové a Josefa Váchala. Josef Portman je předešel o rok dříve. Jsem rád, že se daří díky vstřícnosti Památníku národního písemnictví, kde je Váchalova a Portmanova pozůstalost uložena, dělat tak zajímavé projekty.“
Muzeum vydává také katalog výstavy, ve kterém je uveřejněn celý reprint Váchalova Cestopisáku, aneb Vandrovní knížky o putování dvou poutníků a jedné poutnice, doplněný odbornými komentáři, faktografickými údaji a obrazovou přílohou.
Výstava i katalog vznikly ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a za finanční podpory Pardubického kraje.

Putování ve stopách Josefa Váchala, Anny Mackové a Josefa Portmana Vysočinou

Dobrodružný program
23. březen – 25. srpen 2019

Cestopisák, aneb Vandrovní knížka dvou poutníků a jedné poutnice od Josefa Váchala z roku 1921 láká po pročtení k následování. Kudy šli? Jak dlouho jim to trvalo? Dalo by se to ujít i dnes? Stejné otázky jsme si kladli i my a tak jsme kusé informace o místech zmíněných Váchalem poskládali dohromady a našli cestu, kterou jsme však místy museli upravit. Na stejných místech, jako spali oni, jsme si domluvili ubytování, a vyrazili. Ve třech jako oni.
Pro váchalology, zdatné cestovatele a další dobrodružství chtivé zájemce jsme připravili Putování ve stopách Josefa Váchala, Anny Mackové a Josefa Portmana, které začíná a končí v Portmoneu. Cesta vás zavede mimo jiné do Jimramova, Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou, Hlinska a Vysokého Mýta. Za čtyři dny ujdete bezmála 140 kilometrů, ale nebojte, mezitím se i třikrát se svezete vlakem. Na cestu vás vybavíme znalostmi o trase a poutním pasem, do kterého budete cestou sbírat razítka a psát si zážitky. Doporučíme ubytování a upozorníme na možná úskalí. Vše si ale musíte naplánovat a domluvit sami. Určitě je potřeba se předem připravit a vyzvednout si instrukce o den dříve, abyste mohli ráno vyrazit včas. Cestu si každý může naplánovat na dny, které mu vyhovují, nejde o žádný hromadný pochod.
Odměnou vám budou nezapomenutelné zážitky, setkání a čestné místo v Knize poutníků, kam budou vepsána vaše jména. Těšíme se na všechny dobrodruhy! Ale pozor, letos kvůli rekonstrukci Portmonea bude Putování možné jen do 16. června a pak až v další sezóně.

Putování ve stopách J. Váchala, A. Mackové a J. Portmana Vysočinou
Cena za balíček 111 Kč (k zakoupení pouze v Portmoneu)
Balíček zahrnuje:
• instrukce na cestu (ke stažení na webu Portmonea)
• poutní pas, do kterého cestou sesbíráte otisky unikátních razítek
• obal na pas
• dvakrát vstup do Portmonea – Musea Josefa Váchala (při začátku a při ukončení poutě)
• pro poutníky, kteří cestu dokončí také potvrzovací glejt a sleva 33% na nákup knihy Cestopisák Josefa Váchala (slevu lze uplatnit i zpětně pro ty, kteří si knihu koupili již před cestou, což vřele doporučujeme; prostě vám po úspěšném návratu 33% z ceny knihy vrátíme)

Průvodce Putování včetně mapy trasy a praktických informací ke stažení zde.


Pramen Josefa Portmana

V rámci Lázní ducha v Litomyšli máte možnost ochutnat také gurmánské prameny. Jeden z nich se nachází u nás v Portmoneu. Letos dostanete razítko do herní karty po zakoupení ELIXÍRU LÁZNÍ DUCHA, tradičního nápoje z medu a červeného vína. Více o soutěži zde.

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook