Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Babiččina Barunka - 200 let od narození Boženy Němcové

1. 2. 2020 - 19. 4. 2020

Od prvního února probíhá v prostorách Regionálního muzea v Litomyšli výstava Babiččina Barunka, připomínající výročí 200 let od narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové.

Vzhledem k tomu, že Němcová v Litomyšli během svého života dvakrát pobývala, nelze jubileum pominout, přestože její přítomnost v Litomyšli je spojena spíše s koncem jejího života. V roce 1861 ji zde nepříliš galantně hostil tiskař Antonín Augusta, když spolu připravovali druhé vydání románu Babička. Výstava shrnuje zásadní události života Boženy Němcové, věnuje se také oběma litomyšlským etapám i pobytu na Horách u České Třebové. Regionální muzeum má to štěstí, že uchovává osobní předměty Boženy Němcové, které návštěvníci výstavy jistě ocení.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 31. ledna od 17 hodin. V rámci zahájení vystoupí Mgr. Markéta Palowská s monologem Osobní zpověď Boženy. Výstava je připravena ve spolupráci s Ostravským muzeem a své sbírky na ni poskytlo i Městské muzeum v České Třebové, Městská galerie Litomyšl a Muzeum Boženy Němcové v České Skalici.

 

Doprovodný program

Srdečně Vaše Božena Němcová

1. únor – 21. červen 2020

K výstavě Babiččina Barunka je připraven nezvykle pestrý doprovodný program ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl a Městskou knihovnou Litomyšl, protože Božena Němcová je spjata s knihami i výtvarným uměním. Program je výzvou pro jednotlivce, rodinné týmy nebo školní kolektivy, aby se o spisovatelčině životě dozvěděli něco víc zábavnou formou. Délka doprovodného programu přesahuje proto délku trvání výstavy, chtěli jsme dát veřejnosti co největší prostor, aby měla možnost vybrat si z našich programů to, co by ji opravdu bavilo. V každé instituci je možnost vyzvednout si hrací kartu a sesbírat tři různá razítka za splněný program. Vyplněnou ji pak stačí odevzdat v jakékoliv z pořadatelských organizací a čekat, zda právě vás 26. června 2020 nevylosujeme a neodměníme.

 

Za jeden z těchto programů získáte razítko v RML:

 

Vědomostní kvíz Co vše byste měli o Boženě Němcové vědět!

1. 2. 2020 – 19. 4. 2020, kdykoliv v otevírací době, RML, výstava Babiččina Barunka

Pracovní list kvízu k vyzvednutí na pokladně, kde vám také zkontrolují odpovědi a dají razítko. List si ponecháte, protože jak jinak byste se k nově získaným znalostem mohli vrátit? Teď už vás nikdo otázkou na slavnou spisovatelku nezaskočí.

Pro školní kolektivy možnost objednat dopředu komentovanou prohlídku na klimesova@rml.cz.

 

Rukodělná dílna s Boženou Němcovou

sobota 29. 2. 2019, 13.00–16.00, ateliér RML

Sobotní odpoledne rozdělíme na dvě části: v 13.00, 14.00 a 15.00 hodin projdeme výstavu s Boženou Němcovou a dozvíme se o ní víc, než je psáno na výstavě. Zbylý čas věnujeme vyrábění nezbytných potřeb pro slavné spisovatele – husího brku, podivného inkoustu a pro dívky náramku ve stylu Boženy Němcové. Vstupné dle ceníku plus cena za materiál na výrobky.

 

Samoobslužná rukodělná dílna – Náramek Boženy Němcové

1. 2. 2020 – 19. 4. 2020, kdykoliv v otevírací době, RML, výstava Babiččina Barunka

Samoobslužná dílna určená malým parádnicím. Cena 20 Kč.

 

Doprovodný program Městské galerie a Městské knihovny Litomyšl sledujte na jejich stránkách. Program je také součástí herní karty, která je po celou dobu k dispozici ve všech pořadatelských institucích na vyžádání zdarma.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook