Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Cestopisák J. Váchala

13. 3. 2021

V sobotu 13. 3. 2021 odvysílala ČT2 nový díl pořadu Náš venkov, tentokrát věnovaný Josefu Váchalovi a Cestopisáku, který pro Josefa Portmana sepsal a nakreslil v roce 1921 po jejich společném putování Vysočinou.

Koncem minulého roku se nám naskytla příležitost natočit dokument pro pořad České televize Náš venkov Cestopisáku Josefa Váchala. Natáčení pod vedením režiséra Pavla Jurdy probíhalo celkem tři dny a, jak už to tak bývá, jako na potvoru v počasí, které se k tématu příliš nehodí. Ryze letní tématiku bylo nutné natočit v zimních měsících.

Pořad představuje Josefa Váchala a jeho vztah k Litomyšli, vysvětluje také, jak se do města dostalo nakladatelství Paseka. To když Portmanův dům s Váchalovými malbami koupil Ladislav Horáček a otevřel v něm Portmoneum – Museum Josefa Váchala. Dokument provází také ukázky z divadelního představení Krvavého románu, který Horáček režíroval a s přáteli herci jím úspěšně uváděl v úžas nejednoho diváka. Na kameru ve svém knihkupectví zanotovali živě i manželé Švehelkovi.

Knižní vydání Cestopisáku pak provází diváky jednotlivými destinacemi, kterými Váchal, Portman a Macková během výletu v srpnu roku 1921 prošli. Z Litomyšle putovali do Poličky, Jimramova, Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou a přes Hlinsko, Rychmburk, Luži a Vysoké Mýto dorazili šťastně zase zpět. Letos oslavíme 100. výročí cesty slavných poutníků na Vysočinu a dokument je tak jedním z připomenutí této události (https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097944695-nas-venkov/321294340070002-cestopisak-josefa-vachala/).

Josef Váchal poté v Litomyšli ještě zůstal, aby pokračoval na malbách Portmonea. Během dvou dní nakreslil Portmanovi Cestopisák, který lze považovat za první český komiks. Díky Váchalovu poměrně podrobnému popisu a kresbám vzniklo Putování ve stopách Josefa Váchala, Anny Mackové a Josefa Portmana. Na trasu se poutníci vydávají letos již třetím rokem. V Portmoneu si vyzvednou poutní pas a pak už s textovým průvodcem a mapami vyráží na pouť dlouhou 140 kilometrů. A stejně jako Váchala, Mackovou a Portmana je zpátky očekáváme za čtyři dny. Kdo nechce náročnou cestu absolvovat osobně, má nyní tu možnost alespoň prostřednictvím dokumentu nebo knižního zpracování Cestopisáku, který i s doprovodným komentářem vydalo Regionální muzeum v Litomyšli v roce 2019.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook