Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Cirkus v Litomyšli

5. 4. 2020 - 11. 10. 2020

Zveme Vás na dosud historicky největší cirkusovou výstavu v českých dějinách, která bohatě dokumentuje život českého cirkusu od druhé třetiny 19. století do konce 50. let století dvacátého. Je založena na zásadních svědectvích dvou Litomyšlanů, kteří putovali s cirkusy po českých zemích i vzdálené cizině.

Prvním je Ignác Pecivál (1819–1894), od něhož pochází vůbec první popis života českého cirkusu (Beránek). Druhým pak JUDr. Stanislav Bubeníček (1904–1979), advokát, jehož přivedly k životu cirkusáka společenské poměry 50. let. Texty, obrazové materiály a unikátní exponáty doprovází řada interaktivních prvků pro menší i větší návštěvníky a samostatná dětská cirkusácká herna.

Na vernisáži, která se (možná) uskuteční v sobotu 4. dubna ve 14 hodin, vystoupí klaun a kejklíř Vojta Vrtek. Zároveň při ní proběhne představení nové knihy Cirkusový svět Stanislava Bubeníčka.

Výstavu, kterou můžete navštívit do 11. října, připravilo Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci s Národním muzeem za pomoci uznávaných tvůrců interaktivních programů, manželů Martiny a Jana Svobodových. Hlavním kurátorem výstavy je náš nejpřednější znalec cirkusových reálií PhDr. Hanuš Jordan z Národního muzea.

Výstava vznikla s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.

Takto zachytil příjezd cirkusu Kludský do Litomyšle v roce 1932 místní kupec Quido Šimek.

Koupání slonice Sumatry z cirkusu Čechie v říčce Brslence v Čáslavi (1954, foto Stanislav Bubeníček) V roce 1959 působil u cirkusu Dunaj se svými lvy maďarský drezér Wagner (foto Stanislav Bubeníček) Stanislav Bubeníček (uprostřed) jako saxofonista cirkusu Dunaj (1959, foto Stanislav Bubeníček) Představení klaunů (cirkus Dunaj 1959, foto Stanislav Bubeníček)

Doprovodný program k výstavě pro školy a školky

Procházka výstavou Cirkus v Litomyšli

Komentované prohlídky výstavy s muzejní pedagožkou, která Vás a Vaše žáky seznámí s historií cirkusu. Součástí procházky je nejen prohlídka vystavených exponátů, ale řada zajímavých interaktivních prvků určených k dotýkání a hraní.

Cílová skupina: žáci MŠ, ZŠ, SŠ, speciálních škol a školní družiny

Délka programu: cca60minut –dle časových možností účastníků

Termín: na prohlídku je potřeba se přihlásit 14 dní předem

Kontaktní osoba: Renata Kmošková, e-mail: kmoskova@rml.cz (tel. 461 615 287) – žáci MŠ a ZŠ; PhDr. Martin Boštík (bostik@rml.cz) – studenti SŠ

Cena: žáci a studenti s předplacenou permanentkou vstup zdarma, bez předplacené permanentky je cena dle platného ceníku (http://www.rml.cz/cs/informace/pro-navstevniky.html)

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook