Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Daguerrotypie – nejstarší fotografická technika

1. 5. 2016

Dovolujeme si Vás pozvat na unikátní přednášku o daguerrotypii, kterou prosloví Ondřej Přibyl, jeden z mála lidí na světě, který tuto složitou historickou fotografickou techniku ovládá.

Neděle 1. května 2016 od 14 hodin.

Daguerrotypie je nejstarší v praxi užívaná fotografická technika, jejíž vynález byl zveřejněn v roce 1839. Litomyšl má v dějinách fotografie důležité místo, neboť právě z tohoto města pochází nejstarší česká dochovaná daguerrotypie i nejstarší fotoaparát v ČR z roku 1840.

Máte jedinečnou možnost dovědět se mnoho zajímavého o této technice, o nejstarším českém snímku i o jeho autorovi, Floru Staškovi, rektoru piaristické koleje v Litomyšli. Nebudou chybět ani ukázky historických i současných daguerrotypií.

Ondřej Přibyl je mj. autorem replik nejstarší české daguerrotypie (dnes ve sbírkách litomyšlského muzea) a jedné z nejstarších mikrodaguerrotypií na světě (dnes ve sbírkách Národního technického muzea). Obě daguerrotypické repliky jsou součástí nové stálé expozice litomyšlského muzea. Spolu s nimi je vystaven i nejstarší fotoaparát v ČR z majetku Flora Staška, jehož originál do jeho „domovského města“ laskavě zapůjčilo Národní technické muzeum.

Ondřej Přibyl (nar. 1978) je absolventemateliérufotografie Pavla Štechy a Ivana Pinkavy a doktorandského studia na katedře grafiky a vizuální komunikace VŠUP Praha. Své fotografie i daguerrotypie představil na řadě výstav, aktuálně běží jeho výstava v Moravské galerii v Brně (http://xoe.cz/A8s).

Osobní stránky Ondřeje Přibyla: http://ondrejpribyl.cz/.

Rozhovor o daguerrotypii na Radiu Wave: http://xoe.cz/she.

Nejstarší fotoaparát v ČR – daguerrotypický přístroj Flora Staška z roku 1840. Repliky nejstarších českých daguerrotypií – pohled na starou poštu v Litomyšli a mikrodaguerrotypie řezu stonkem.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook