Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Dracula a ti druzí

11. 6. 2021 - 12. 9. 2021

Výstava Letohrádku Mitrovských v Brně o děsivé historii představí reálné postavy z dávné minulosti toužící po lidské krvi.

Příběh nejznámějšího upíra hraběte Draculy byl mnohokrát zfilmován a šlechticův hrad v rumunské Transylvánii dodnes patří k nejnavštěvovanějším památkám celého Balkánu. Ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha mohla tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – posloužit jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

Střední Evropa byla bohatá na případy upírství – už středověké kroniky zmiňují několik zásadních případů. Renesanční monstrum Alžběta Báthoryová známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého byl překopán kdejaký hřbitov, musela rázně zastavit až císařovna Marie Terezie.

Na výstavě se dozvíte, jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…

„Kromě poutavých textů jsou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, napadení vlkodlakem ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly ,oživlé‘ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka,“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook