Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Festivalový Rodný byt Bedřicha Smetany

16. 6. 2017 - 6. 7. 2017

Návštěvníci koncertů Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, které se odehrávají na nádvoří litomyšlského zámku, mají jedinečnou možnost navštívit Rodný byt Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru.

Připravena je klasická muzejní prohlídka a hravé doprovodné programy Muzicírování s Bedříškem, Proč bychom se netěšili… a Račte vstoupit. Novinkou letošní sezóny je vídeňské křídlo, Gebruder Stingl in Wien, vyrobené kolem roku 1903 v černé lihové povrchové úpravě, na které si můžete přímo v bytě slavného skladatele „zamuzicírovat“. Rodný byt bude otevřen vždy hodinu před zahájením představení a o přestávkách za jednotné snížené vstupné 20 Kč.

 

A co o křídle řekl jeho donátor Miroslav Doležel z Pianoservisu?

„Do nástroje byla vestavěna tzv. vídeňská mechanika. Ta je odolná, snadno opravitelná, ale jednoduchá, kolem roku 1930 se přestávala do nástrojů usazovat. Nahradila ji technicky dokonalejší mechanika „anglická“, která se používá dodnes. Rezonanční deska u tohoto nástroje je vyrobena z kvalitního rezonančního dřeva, proto nemá na povrchu žádné praskliny, ty mají většinou negativní vliv na kvalitu zvuku. Basové struny jsou opředeny železným drátem, v dnešní době se používá jako opřádlo drát měděný. Hladké struny jsou vyrobeny z kvalitní oceli, jsou ještě původní a nepopraskané. Uvádí se, že struny v klavíru vydrží 35–40 let v dobrém stavu. U tohoto nástroje jsou prakticky 3x po záruce a pořád mají silný, nosný a kultivovaný tón.

Klávesnice byla potažena slonovinou, která je ještě dnes nepoškozená a původní. Půltóny jsou vyrobeny z ebenového dřeva a jsou velice zachovalé a odolné. Nástroj je vybaven třemi pedály, vzhledem ke stáří klavíru to bylo ojedinělé, nezvyklé a revoluční řešení.

Klavír je v celkově dobrém a hratelném stavu, podařilo se nám ho naladit na komorní „A“, takže mohou návštěvníci muzea preludovat spolu s klavírem i na jiné nástroje. V době před 114 lety se u klavírů ladění drželo o půl tónu níže.

Muzeum v Litomyšli je již třetí organizace, kam jsme darovali starý, nepotřebný klavír, jinak určený na fyzickou likvidaci. Věřím, že návštěvníkům muzea udělá klavír radost i proto, že výrobci vložili do nástroje kus umu a svojí duše.“

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook