Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Gastroslavnosti M. D. Rettigové

22. 5. 2015 - 24. 5. 2015

V letošním roce slavíme výročí 230 let od narození a 170 let od úmrtí nejslavnější české kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Naše muzeum se tak připojí k celoměstským oslavám různými akcemi.

23. května 2015 10:00 – 17:00
Dobrá rada slovanským venkovankám aneb Pojednání, kterak pokrmy sprosté lacině i chutně připravovati – interaktivní program pro malé i velké.

Výroba a malování marcipánových výtvorů za staročeských dřevěných forem pod vedením Soni Pelclové. Spojeno s prodejem cukrářských potřeb. Přijďte si vlastnoručně vytvořit nebo koupit sladký marcipán a mnoho dalšího. Ceny za tvoření dle spotřebovaného materiálu.


               
23. května 2015 14:00
S trochou nostalgie aneb vařme trochu česky křest nové kuchařské knihy Miroslavy Kuntzmannové na Slunečních terasách muzea (v případě deště v přednáškovém sále).

Kmotrem knihy bude oblíbený divadelní a filmový herec Stanislav Zindulka. A jaké recepty Vám nová kuchařka nabídne? Staré a české – některé  dávno zapomenuté, známé již jen z literatury, některé naopak stále ještě živé v kuchyních našich rodičů a prarodičů. Jeden blok bude věnován receptům MDR.

malá výstava

Osobní předměty Magdaleny Dobromily Rettigové

22. května – 24. května 2015

Slavná kuchařka M. D. Rettigová (1785–1845) žila v Litomyšli od roku 1834. Dnes je známá především svým kuchařským uměním, ale kromě vaření se věnovala také vzdělání mladých dívek z měšťanských rodin, psala povídky i verše a je považována za zakladatelku české červené knihovny.

Vzhledem k tomu, že Rettigová zemřela v Litomyšli, může se dnes Regionální muzeum pyšnit jedinou existující sbírkou jejích osobních předmětů v České republice. Část z nich můžete vidět ve stále expozici muzea, některé však nebyly vystavené řadu let. U příležitosti oslav 230 let od jejího narození a připomenutí 170 let od jejího úmrtí můžete přijít obdivovat nejen její spisy, osobní korespondenci, ale i čepce, porcelán, kabelku, slunečník, dekorační a upomínkové předměty či vlastní ruční práce.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook