Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Konec jedné epochy. Listopad 1989 v Litomyšli

17. 11. 2019 - 12. 1. 2020

Výstava seznamuje návštěvníky s obdobím od listopadu 1989 do červnových parlamentních voleb 1990. Představuje průběh událostí, které v Litomyšli vedly ke změnám v ovládání veřejného prostoru, z něhož byla postupně vytěsňována vládnoucí komunistická strana. Hosté mohou mj. zhlédnout řadu dobových fotografií a kreslených a tištěných plakátů, jimiž byl vyzdoben exteriér města.

Součástí výstavy jsou i dvě místní historické videonahrávky. První zachycuje demonstraci konanou 26. listopadu, druhá tzv. Svobodnou tribunu Občanského fóra, uskutečněnou za účasti herců Marty Vančurové a Jana Kačera 7. prosince 1989. Dále je ke zhlédnutí krátký film žáků ZŠ U Školek, připravený k 30. výročí listopadových událostí (viz dále).

Na odbornou část výstavy navazuje instalace interiéru, která navodí atmosféru života domácnosti v předlistopadovém období se zaměřením na studenty. Doprovodný program zahrnuje mj. Politické pexeso, oblíbenou společenskou hru, při níž si návštěvníci budou moci připomenout podoby československých politiků z přelomu 80. a 90. let 20. století, či možnost uvázat si pionýrský šátek a vyzkoušet plynovou masku.

Vernisáž výstavy, jejíž součástí bude vystoupení žáků ZŠ U Školek, kteří představí svoji videoreportáž nazvanou „Litomyšlský plyšák“. 17. listopad 1989 očima MUDr. Františka Zemana, se uskuteční 16. listopadu ve 14 hodin v Regionálním muzeu v Litomyšli. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

Záštitu nad výstavou převzal Roman Línek, první náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury České republiky.

 

 

Doprovodný program pro školy

Procházka výstavou

Komentované prohlídky obohacené o interaktivní prvky povede autor výstavy a muzejní pedagožka. Budou přizpůsobeny věku žáků a jsou v souladu s ŠVP a RVP.

Cílová skupina: Žáci základních, středních škol, víceletých gymnázií, speciálních škol, školní družiny.

Délka programu: 45–60 minut a dle časových možností účastníků.

Termín: Na prohlídku je potřeba se přihlásit alespoň 14 dní předem.

Kontaktní osoba pro žáky II. stupně ZŠ, SŠ a víceletá gymnázia: PhDr. Martin Boštík, bostík@rml.cz, 461 614 626.

Kontaktní osoba pro žáky I. stupně ZŠ a speciálních škol: Renata Kmošková, kmoskova@rml.cz, 461 615 287.

Cena: Žáci a studenti s předplacenou permanentkou mají vstup zdarma, bez předplacené permanentky je cena dle platného ceníku na pokladně muzea.

 

Doprovodný program pro veřejnost

Komentovaná prohlídka proběhne 15. prosince ve 14 hodin.

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook