Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Litomyšlská muzejní noc v Portmoneu aneb 25. výročí od otevření Musea Josefa Váchala

2. 6. 2018

Dne 26. června 1993 bylo slavnostně otevřeno Portmoneum pro veřejnost. V letošním roce je to již 25 let od této události, ale také od založení restaurátorské školy v Litomyšli. Za oběma počiny stál majitel nakladatelství Paseka Ladislav Horáček. Výročí 125 let od narození si připomínáme i u Josefa Portmana.

Program jsme připravili pestrý. Po celý den budete mít možnost sledovat rodící se sochu s názvem Ducis z kmene borovice na zahradě Portmonea. Můžete se přijít nejen podívat, ale také si sami vyzkoušet, jak jste v tomto oboru zruční. Jiří Janočko bude pracovat od 9 do 17 hodin a od 21 do 23 hodin.

Přístupná bude výstava Mystika v horách a dřevě ukrytá fotografa Rostislava Bartoně a řezbáře Jiřího Janočka a dále stálá expozice věnovaná Josefu Váchalovi, Josefu Portmanovi a Ladislavu Horáčkovi. V 17 a 21 hodin proběhne komentovaná prohlídka expozice. Na zahradě budete mít možnost vyslechnout od 18 hodin koncert litomyšlské kapely Evelyn.

Vrcholem oslav bude představení opraveného a doplněného vydání knihy Josef Portman, knihtiskař litomyšlský od Hany Klimešové a hned poté dojde na překvapení večera, určené primárně pro Josefa Portmana, ale samozřejmě i pro všechny návštěvníky Váchalova musea. O co se přesně jedná, zatím nebudeme prozrazovat. Do noci s vámi pak budeme sdílet nejen zážitky z děl Váchalových a výstavy, ale stále vám bude k dispozici i Jiří Janočko. Dveře musea zavíráme ve 23 hodin.

Program v Portmoneu:

9.00–17.00 Oblé řezání s Jiřím Janočkem

17.00 komentovaná prohlídka stálé expozice                

18.00–19.00 koncert litomyšlské popové kapely Evelyn

20.00 představení knihy Josef Portman, knihtiskař litomyšlský a oslava 25 let od otevření

20.30 překvapení pro Josefa Portmana

21.00 komentovaná prohlídka stálé expozice  

21.00–23.00 Oblé řezání s Jiřím Janočkem

 

Od 16 hodin vstup zdarma.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook