Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Marie Fischerová-Kvěchová známá i neznámá…

24. 11. 2018 - 27. 1. 2019

Marie Fischerová-Kvěchová (1892–1984) byla česká výtvarnice, která se do povědomí široké veřejnosti dostala především jako ilustrátorka kouzelných knih pro děti.

Málokdo však zná i její další umělecká díla. Věnovala se rovněž figurální a portrétní tvorbě, namalovala řadu krajinomaleb či krásné akvarelové studie rostlin. Často se svojí rodinou cestovala a zážitky poté zachycovala na obrazech a akvarelech. Z etnograficky zajímavých oblastí Čech i Moravy pochází řada skic lidových krojů a nechybí ani obrázky inspirované přírodou. Její kresby našly uplatnění i v oblastech užitého umění, objevují se na dopisnicích, propagačních tiskovinách, kalendářích či dětských hracích kostkách. Malířka vytvářela také návrhy dětského oblečení a jídelních servisů, vystřihovací panenky či vystřihovací betlémy.

Výstava mohla vzniknout díky vstřícné spolupráci s rodinou Marie Fischerové-Kvěchové, se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy (a autorkou libreta výstavy Bc. Markétou Urfusovou), s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze.

Vernisáž proběhne 23. listopadu 2018 v 17 hodin v hlavní budově muzea.

 

 

Doprovodný program k výstavě pro školy a školky

 

Výtvarné dílny inspirované malířčinou tvorbou

Nejdříve si společně projdeme výstavu a poté si v muzejním ateliéru vytvoříme Postýlku pro panenku Malenku, Andělíčky ochránce apod.

Cílová skupina: Žáci základních, středních a speciálních škol, školní družiny a žáci MŠ.

Délka programu: 60–90 minut a dle časových možností účastníků.

Termín: Na dílnu je potřeba se přihlásit 14 dní předem.

Kontaktní osoba: Renata Kmošková, kmoskova@rml.cz, pokladna@rml.cz, 461 615 287.

Cena dílny: Žáci a studenti s předplacenou permanentkou platí 30 Kč, bez předplacené permanentky je cena 40 Kč na žáka. Cena zahrnuje lektora a spotřebovaný materiál.

 

Procházka výstavou

Komentované prohlídky výstavy s lektorkou, která vás a vaše žáky seznámí s tvorbou výtvarnice Marie Fischerové –Kvěchové.

Cílová skupina: Žáci základních, středních a speciálních škol, školní družiny a žáci MŠ.

Délka programu: 45 minut a dle časových možností účastníků.

Termín: Na prohlídku je potřeba se přihlásit 14 dní předem.

Kontaktní osoba: Renata Kmošková, kmoskova@rml.cz, pokladna@rml.cz, 461 615 287.

Cena: Žáci a studenti s předplacenou permanentkou vstup zdarma, bez předplacené permanentky je cena dle platného ceníku na pokladně muzea.

 

 

Adventní program v muzeu inspirovaný tvorbou malířky Marie Fischerové-Kvěchové

 

2. 12., 13–17 hodin:

Andělíčci ochránci aneb Andělé mezi námi – výtvarné tvoření inspirované malířčinými kresbami andělíčků ochránců s použitím různých materiálů.

 

9. 12., 13–17hodin:

Má panenka Malenka kde spinkat? – výroba postýlky ze skořápek vlašských ořechů, včetně peřinek a panenky Malenky.

 

16. 12., 13–17 hodin:

Zimní cvrlikání aneb Kdo nám létá ke krmítku – malování maket ptáčků akvarelovými barvami. Ptáčky můžete ozdobit byt nebo třeba ptačí krmítko.

 

23. 12., 13–17 hodin:

Jak si ozdobit stromeček – prasátkem pro štěstí, koníkem, srdíčky… – tvorba jednoduchých vánočních ozdob z různých materiálů. Zkrášlete si vánoční stromeček veselými ozdůbkami inspirovanými ilustracemi Marie Fischerové-Kvěchové.

 

24. 12., 13,30–15 hodin:

Štědrovečerní koledování se skupinou Věneband

– Andělské pódium

Tradiční zpívání se skupinou Věneband před hlavní budovou muzea. I letos nezapomeňte přinést s sebou svíčky. Junák, svaz skautů a skautek ČR, do Litomyšle opět přiveze betlémské světlo. To bude v době Štědrovečerního koledování hořet v kryptě piaristického kostela. Občerstvení v podobě teplých nápojů zajištěno. Koledování se koná s laskavou podporou Zámeckého návrší p. o.

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook