Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Muzeum je Stavbou roku Pardubického kraje

17. 9. 2015

Ve čtvrtek 17. září byly slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Stavba roku Pardubického kraje 2015. V nové kategorii Obnova nemovitých kulturních památek zvítězila budova muzea, která v letech 2012–2014 prošla generální rekonstrukcí.

Podle slov prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka získalo muzeum ocenění zejména za to, „jak si architekt Josef Pleskot poradil s nečekanými archeologickými nálezy pod budovou muzea a jak zakomponoval původní středověké cesty do jeho současné podoby“.

Stavba roku má také cenu veřejnosti, která pro vybranou stavbu může hlasovat na internetu. Z celkového počtu 23 přihlášených staveb se muzeum umístilo na třetím místě.

Pro muzeum je to již několikáté ocenění. V květnu letošního roku převzalo z rukou ministra kultury první cenu v prestižní národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2014 v kategorii Muzejní počin roku. Muzejní expozice se také dostala mezi šest nominovaných na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii prezentace hodnot. „Instalací nové muzejní expozice začal objekt opět sloužit svému účelu, navíc se povedlo ukázkově propojit archeologické nálezy s moderně pojatou instalací uměleckých předmětů. Muzeum tak odkaz předků prezentuje široké veřejnosti s velkou noblesou a navíc srozumitelnou formou,“ jak zní ve zdůvodnění nominace, kterou provedlo územní odborné pracoviště NPÚ v Pardubicích.

Více o Stavbě roku Pardubického kraje na http://stavbaroku.pardubickykraj.cz, o Ceně Patrimonium pro futuro na http://www.npu.cz/patrimonium-pro-futuro.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook