Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Než přišla svoboda

1. 11. 2019 - 18. 11. 2019

Čtyři muzea zřizovaná Pardubickým krajem, mezi nimiž je i Regionální muzeum v Litomyšli, připravila pro podzim letošního roku exteriérovou putovní výstavu s názvem „Než přišla svoboda“. Ta ukáže občanům v 16 městech kraje situaci v různých oblastech života před rokem 1989 a změny, ke kterým mohlo díky sametové revoluci dojít.

„Lidská paměť je krátká a dává přednost jen těm hezkým vzpomínkám. Proto jsme se rozhodli některá fakta připomenout, a to nejen pamětníkům. Za uplynulých 30 let jsou tu další generace mladých lidí, které tu dobu nezažily, nebo byly tenkrát malé děti, a pro ně je určena především,“ říká patron výstavy, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Na dvaceti venkovních panelech jsme se spolu s kolegy a kolegyněmi z ostatních krajských muzeí a dalšími spolupracovníky pokusili vybrat to, co ve společnosti charakterizovalo období v letech 1968–1989, a to konkrétně v našem kraji.  Představujeme tu různá témata, jako je například doprava, rozmístění sovětských vojsk, životní prostředí, zemědělství, fenomén panelových sídlišť ale třeba i oslavy povinných výročí či místní underground,“ prozrazuje vedoucí kurátorského týmu, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek. Zajímavé informace, které se nevešly na výstavní panely, vyšly ve speciálních novinách s názvem Normalizační listy, které jsou k dispozici v informačních centrech daných měst.

Vernisáže v Litomyšli na Toulovcově náměstí se uskuteční v pátek 1. listopadu. Dopolední vernisáž v 10.00 hodin je určena zejména školám, odpolední vernisáž v 15.30 hodin především litomyšlské veřejnosti.

Součástí dopolední vernisáže bude doprovodný program připravený Regionálním muzeem v Chrudimi a realizovaný Regionálním muzeem v Litomyšli. Návštěvníci si budou moci připomenout „mementa z období před 30 lety“ – například jak se vázal pionýrský šátek, jak těžký byl nácvik průchodu kontaminovaným pásmem, vyzkouší si dobové plynové masky a ochranné oděvy, vyplní výjezdní doložku nebo si zacvičí sestavu z jedné z posledních spartakiád.

Další informace lze nalézt na stránkách Pardubického kraje: https://www.pardubickykraj.cz/tiskove-zpravy/104144/putovni-vystava-nez-prisla-svoboda-je-uz-na-ctyrech-mistech-kraje-k-videni?pg=1#

Výstava byla zahájena 17. září a nyní putuje ve čtrnáctidenních intervalech po 16 městech Pardubického kraje. Termíny pro okres Svitavy:

Svitavy 18. 9. – 1. 10.

Polička 3. 10. – 15.10.

Moravská Třebová 17. 10. – 30. 10.

Litomyšl 1. 11. – 18. 11.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook