Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Oslava Dnů evropského dědictví

9. 9. 2017 - 10. 9. 2017

Jako každý rok, tak i letos se muzeum připojí k oslavám Dnů evropského dědictví (European Heritage Days).

Zveme Vás k návštěvě hlavní budovy muzea s moderní expozicí, Rodného bytu B. Smetany mj. se zajímavým klavírem, který není ovšem jen ke koukání, ale můžete si na něj zahrát. Při svojí cestě po památkách nezapomeňte nahlédnout do Portmonea – Musea Josefa Váchala, které Vás překvapí svojí originalitou. Hlavním garantem oslav je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá Národní zahájení. Letos má tuto milou povinnost město Chrudim.

 

Hlavní budova muzea

Stálá muzejní expozice Litomyšl – Město kultury a vzdělanosti plná zajímavých předmětů a příběhů.

Dětská expozice s domečky litomyšlského náměstí Račte vstoupit, kde si pohrají malí i velcí návštěvníci.

Pohádková letní herna plná aktivit pro kluky i holky (v sobotu 9. září v čase 9–13 hodin bude herna otevřena pouze pro účastníky projektu S nitkou po Trstěnické stezce).

 

 

Rodný byt Bedřicha Smetany

Stálá muzejní expozice zasazená do 19. století s možností výkladu našich průvodkyň.

Hravé doprovodné programy pro děti a dospělé Proč bychom se netěšili… a Račte vstoupit, které vás provedou životem a dílem Bedřicha Smetany.

Muzicírování s Bedřiškem – možnost „muzicírovat“ přímo v bytě slavného skladatele. Přijďte si zahrát na zajímavý klavír Gebrüder Stingl. Ten byl vyroben kolem roku 1903 z rezonančního dřeva v černé lihové úpravě, obsahuje vídeňskou mechaniku, má slonovinovou klaviaturu s černými ebenovými klávesami a tři pedály.

 

 

Portmoneum – Museum Josefa Váchala

Unikátní evropská památka, kde si Josef Portman, úředník, soukromý tiskař a sběratel umění, nechal interiér svého domu v letech 1920–1924 vymalovat a vybavit originálním nábytkem od malíře a grafika Josefa Váchala. Netradiční pohled na zahradu nabízí Camera obscura Aleše Hvízdala a Marka Volfa. V bývalé prádelně nebo na zahradě si můžete také příjemně posedět nad šálkem kávy či čaje.

 

Otevřeno:

Hlavní budova – 9–17 hodin

Rodný byt B. Smetany, Portmoneum – 9–12, 13–17 hodin

 

VSTUP ZDARMA

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook