Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Strčíme nos všude aneb zahájení návštěvnické sezóny v Litomyšli

26. 3. 2011 - 27. 3. 2011

Projekt kulturních organizací sídlících na zámeckém návrší, které chtějí letošní návštěvnickou sezónu otevřít zajímavou formou. Společně jsme se sešli a připravili pro návštěvníky hru napříč přes všechny organizace se spoustou zajímavých doplňujících aktivit. Všichni, kteří se rozhodnout přijít a „strčit svůj nos všude“, se určitě nebudou nudit.
Otevřeno (26. a 27. března od 9.00 do 17.00 h) bude Regionálním muzeum v Litomyšli, Zámecké sklepení Smetanova Litomyšl, o.p.s., Statní zámek Litomyšl, Evropské školící centrum, Rodný byt B. Smetany a Portmoneum.

A jak bude společná hra probíhat? „Návštěvník si v kterémkoli z výše jmenovaných institucí vyzvedne mapku s šesti vyznačenými stanovišti,“ vysvětluje Jana Macková z Evropského školicího centra a upřesňuje: „Zde budou připravené jednoduché úkoly a zábavné soutěže. Za splněný úkol či návštěvu výstavy obdrží každý návštěvník razítko, a pokud jich nasbírá všech šest, získá u nás drobnou odměnu.“ Program je připraven nejen uvnitř památek, ale po celém zámeckém návrší. „Pokud nám bude přát počasí, bude cestu ve francouzských zahradách a před muzeem lemovat panoptikum „možných a nemožných“ postav zámeckého návrší,“ říká Renata Kmošková. „Na trávníku francouzské zahrady či zámeckém nádvoří si návštěvníci mohou změřit síly v petanque, zkusit středověkou švédskou hru Kubb či finské Yölki, v muzeu potom hry našich babiček,“ vysvětluje kastelánka Jana Sehnalová. Za nepříznivého počasí uvidíte „možné a nemožné“ postavy v Zámeckém IC, na zámku a uvnitř hlavní budovy muzea.
A co vás kde čeká, přibližuje dále Jana Macková: „V Evropském školicím centru si každý návštěvník vytvoří červený klaunovský nos, který při svém putování strčí do ostatních památek. Zároveň tím splní jeden z úkolů úkol a zapojí se do hry o ceny.“ Renata Kmošková láká pro změnu do Regionálního muzea, které si připravilo dvě interaktivní výstavy: „Výstava Středověk: Doba vznešených dam a udatných rytířů zajímavou formou přibližuje život ve středověku, na níž je návštěvníkům umožněno dotýkat se vystavených předmětů. Nabízí se tak jedinečná možnost vyzkoušet si množství přileb, kroužkovou košili s kapucí, dívčí a chlapecké gotické oblečení a kompletní dětské brnění a mnoho dalšího,“ vysvětluje Kmošková a dodává: „Dále bude k vidění výstava Via belli 1866 – válka prusko-rakouská.“ V Zámecké sklepení bude připravena zábavná degustace pro děti i dospělé „Strč nos... čichej, čmuchej, ochutnej!“
„Státní zámek Litomyšl mimořádně otevře zahradní altán ve francouzské zahradě,“ slibuje kastelánka Sehnalová a dodává: „V neděli 27. března budou prohlídky zpestřeny hudebními vystoupeními dětských sborů Kvítek a Lilium při Základní umělecké škole Litomyšl.“ V jednání je také uspořádání Lidového řemeslnického trhu na zámeckém nádvoří, který organizuje agentura Dobré divadlo. Součástí trhu, který bude probíhat v sobotu 26. března od 10 do 17 hodin, budou také tvůrčí dílny pro děti. Děti budou mít možnost vysoustružit si například hračku na šlapacím soustruhu nebo tisknout na látku technikou modrotisku. „Na trhu budou k dostání originální výrobky se značkou kvality „regionální produkt“, láká organizátor Tomáš Langer a dodává:“Někteří řemeslníci jsou oceněni ministrem kultury a pyšní se titulem Nositel tradice lidových řemesel“.        
V rámci tohoto víkendu můžete navštívit i varhanní absolventský koncert v kostele Povýšení sv. Kříže, akci Odpolední čaje pro dříve narozené v Lidovém domě, koncert skupiny Blabovy stromy nebo řadu výstav. 
Program bude ještě postupně upřesňován, proto sledujte plakátovací plochy a webové stránky města. A nezapomeňte, o víkendu 26. – 27. března přijďte na zámecké návrší „strčit nos všude“, rozhodně nebudete litovat.

Děti si vyzkoušejí lidová řemesla na zámku v Litomyšli
V sobotu 26. března
přijedou na zámek do Litomyšle lidoví řemeslníci z celé republiky. Výrobci předvedou svůj um na nádvoří zámku od 10.00 do 17.00. K prodeji nabídnou originální výrobky se značkou kvality „regionální produkt”. Navíc zapojí do práce také návštěvníky. Bude to velká tvůrčí dílna, kde si bude moci kdokoli zkusit kovat na kovadlině, zdobit perníky, paličkovat krajky nebo třeba kroužit keramiku na kruhu.
Lidový trh se uskuteční u příležitosti zahájení turistické sezóny na renesančním zámku. Účast přislíbili kovář, hrnčíř, řezbář, perníkářka, košíkářka, šperkařka, přadlena, pekař, soustružník, kožešník, tkadlec a zástupci dalších řemesel. ,,Lidoví řemeslníci mají čistou duši. Jsou to vyrovnaní a příjemní lidé. Řemeslo dělají spíše z lásky a pro skromnou obživu. Do výrobků dávají lásku, mnohaleté zkušenosti a trpělivost. To je rozdíl ve srovnání s továrními výrobky ze supermarketů,” vysvětluje Tomáš Langr důvod, proč tyto trhy pořádá. Místní i návštěvníci města si u stánků nakoupí originální výrobky nebo si vyzkouší stará řemesla. „Na nádvoří se bude háčkovat, vyšívat, řezat do dřeva, zdobit perníky cukrovou polevou nebo kovat podkovy. Málokdo ochutnal Loštické tvarůžkové moučníky, které jsou oceněny značkou „regionální produkt”. Medové perníky jsou známější, přesto recept nikdo z pekařů neprozradí,” přibližuje akci organizátor. Za zmínku stojí stánek, kde si budou moci děti vysoustružit hračky na šlapacím soustruhu. Tisknout se bude na látku technikou modrotisku. K tomu všemu budou ke koupi například ošatky z orobince, ponožky a rukavice z ovčí vlny nebo na místě zhotovené šperky. „Někteří řemeslníci jsou oceněni ministrem kultury a pyšní se titulem Nositel tradice,” dodává Tomáš Langr.
Akce se koná za každého počasí. Celodenní program je ideální pro rodiny s dětmi, které chtějí poznat život v dávných dobách a hravou formou se seznámit s historií a řemesly.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook