Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí

2. 7. 2011 - 18. 9. 2011

Tahle „rodinná“ knížka Lucie Seifertové, pro děti i dospělé, je určena nejen těm, co nedávali ve škole pozor (dozvědí se překvapivé informace z naší historie), ale i šprtům: ty zase pobaví. Když rozložíme knihu jako harmonikové leporelo, otevře se před námi 9 metrů dlouhá krajina, v níž se odehrávají drobné děje, nejprve ze života pravěkých lovců, pak prvních zemědělců …

Tahle „rodinná“ knížka Lucie Seifertové, pro děti i dospělé, je určena nejen těm, co nedávali ve škole pozor (dozvědí se překvapivé informace z naší historie), ale i šprtům: ty zase pobaví. Když rozložíme knihu jako harmonikové leporelo, otevře se před námi 9 metrů dlouhá krajina, v níž se odehrávají drobné děje, nejprve ze života pravěkých lovců, pak prvních zemědělců … Zúčastníme se obřadu keltských druidů, utečeme z bitvy mezi Římany a Germány, na Velké Moravě se seznámíme s Cyrilem a Metodějem, dozvíme se pár drbů o Přemyslovcích … bitvu mezi husity a křižáky je lépe sledovat z dálky. Na další dvoustraně číhají loupežníci! Klid na dvoře císaře Rudolfa II. je jen klidem před bouří třicetileté války … a je tu baroko, osvícenství, obrození … uplyne pár dvoustran a století a už nadšeně budujeme socialismus i kapitalismus… Fakta, informace, chronologické tabulky ke všem obdobím nechybí a komiksové textíky a kreslené postavičky umožní hledět na naši minulost a naše předky s humorem, nadsázkou a ironií.

LUCIE SEIFERTOVÁ
Narozená 1969 v Poděbradech. Vystudovala Hollarovu střední výtvarnou školu v Praze a v roce 1997 absolvovala AVU u prof. Jiřího Sopka.
Poté pracovala jako redaktorka a ilustrátorka časopisů a od roku 1998 ilustrovala učebnice a knihy jiných autorů. Ale již v roce 1999 nastává v její tvorbě zlom a věnuje se autorské knize s historickou tématikou. V roce 2003 dostává za knihu Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí prestižní literární cenu Magnesia litera - nejlepší dětská kniha roku, Zlatou stuhu za nejlepší literaturu faktu pro děti a mládež, Zlatou pečeť za nejlepší polygrafický výtvor roku. Podle své knihy vytváří Lucie Seifertová největší leporelo na světě a tím zahajuje jeho vítězné tažení po významných galeriích, brázdí Českou republiku a je zadaná až do konce roku 2012.
Od roku 2006 dvojče této výstavy objíždí Spojené státy americké (přeložené do angličtiny).
Výstava navštívila dále Bolognu, Frankfurt nad Mohanem, Lucembursko a Moskvu.
Má také svoji seriálovou podobu a v prosinci 2010 získala cenu Elsa za nejlepší televizní animovaný pořad a v lednu 2011 cenu Trilobit za 111ti dílný animovaný seriál Dějiny udatného českého národa.
Autorka Lucie Seifertová měla veliké problémy s vydáním této dnes již legendární knihy a po dobu šesti let nechtěl žádný vydavatel toto leporelo vydat. Nakonec se toho ujal a knihu vydal její manžel hudebník Petr Pancho Prchal. Ten spolupracuje s Lucií Seifertovou také na vzniku výše oceněného seriálu jako autor hudby.
Kniha - leporelo Dějiny udatného českého národa je velice úspěšná i komerčně, neboť do těchto dní se prodalo již 65 000 kusů a výstavu navštívilo 250 000 lidí. Dějiny postoupily ve veřejnosti podporované akci Čtení pomáhá pana Martina Romana, otce této myšlenky, mezi deset nejúspěšnějších dětských knih všech dob s např. Harry Potterem, nebo Ferdou Mravencem.
Před třemi lety se stává majetkem písecké Sladovny.

Výstava Dějiny udatného českého národa bude doplněna prostorovými obrázky, ve kterých budou veselou formou zpracovány pověsti Prahy, Pražského hradu, českých hradů a zámků, Českého ráje a to vše v osmi světových jazycích. Všechny vystavené exponáty si návštěvníci budou moci zakoupit.

Reportáž o výstavě - http://nasetelevize.cz/view.php?nazevclanku=litomysl-nejvetsi-leporelo-a-nejdelsi-kniha-sveta-v-regionalnim-muzeu&cisloclanku=2011070011


 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook