Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava DĚTSKÝ SVĚT NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ a betlemář Vojtěch Večeře

2. 12. 2007 - 13. 1. 2008

Výstava zachycuje život dítěte od narození do ukončení povinné školní docházky v období od konce 80. let 19. století do počátku 1. světové války. Na výstavě se také představí talentovaný mladý betlemář Vojtěch Večeře, student litomyšlského gymnázia se svými vyřezávanými betlémy.

Výstava inspirovaná knihou autorů prof. PhDr. Mileny Lenderové, CSc. a PhDr. Karla Rýdla Radostné dětství? zachycuje život dítěte od narození do ukončení povinné školní docházky v období od konce 80. let 19. století do počátku 1. světové války. Soustřeďuje se především na hmotný svět, který dítě té doby obklopoval. Historický textil, hračky, školní potřeby a mnoho dalších zajímavých exponátů doplňují dobové fotografie ze sbírek Regionálního muzea Litomyšl, Regionálního muzea Vysoké Mýto a z Muzea fotografie Šechtl a Voseček v Táboře.

Vánoční čas je již tradičně spojen s betlémy.Tentokrát se návštěvníkům muzea  na své první samostatné výstavě představí talentovaný mladý betlemář Vojtěch Večeře, student litomyšlského gymnázia. V současnosti se věnuje vyřezávání betlémů ze dřeva, ale má zkušenosti i s jinými materiály, například s papírem, keramikou a přírodninami. Přes svůj mladý věk získal již mnohá ocenění u nás i v zahraničí.

Po celý prosinec bude ve výstavních prostorách otevřen muzejní krámek s dárky, ve kterém si mohou návštěvníci muzea zakoupit dětské i jiné knihy z Faltysova knihkupectví, víno z Vinárny a vinotéky „U MYDLÁŘE“, floristické dekorace, patchworkové drobnosti, svíčky aj.

Nedělní adventní programy:
9-12, 13-16

2. 12.
Ukázky vazby a prodej adventních věnců a floristických dekorací
Božena Kvapilová, Květinová oáza Litomyšl 
od 10 a 13 hodin vystoupí hudební skupina VĚNEBAND

9.12.
Přáníčka a dekorace patchworkovou technikou

Antonie Chalupná

16.12.
Jak vzniká betlém – beseda o betlémech a řezbářství

Vojtěch Večeře a ing. Jiří Slabý

23.12.
Svíčky a vánoční ozdoby z včelího vosku

Radko Klíma – DaRK Litomyšl

24.12. od 13.30 hodin
Koledování před budovou muzea

Vánoční koledy zahraje a zazpívá TRIO Lukáše Rothscheina

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook