Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava JOSEF PORTMAN, KNIHTISKAŘ LITOMYŠLSKÝ

1. 2. 2008 - 30. 3. 2008

Odpověděli jste v testu znalostí (ze 4.1.2008) správně, že Portmoneum je muzeum Josefa Váchala, zřízené v domě Josefa Portmana a víte, že slovo bibliofil je označení pro milovníka knih? Pak jste buď již byli v Portmoneu, jste z Litomyšle, četli jste Krvavý román Josefa Váchala nebo dokonce znáte tisky Josefa Portmana.
Výstava o životě a díle Josefa Portmana, běžného litomyšlského občana, který doma ve volném čase, sobě pro radost, tiskl knihy, je však určena i pro ty, kteří o Portmanovi nikdy neslyšeli. Přijďte se pokochat nádhernými ilustracemi známých umělců, tisky, které vyšly pouze v jednou vydání nebo se prostě jen dozvědět něco dalšího o někom, kdo patří mezi osobnosti kulturní historie Litomyšle.

Dne 6. ledna 2008 uplyne 40 let od smrti Josefa Portmana (* 1893). Tento muž, povoláním učitel, městský důchodní a později knihovník, byl v soukromém životě v mnoha ohledech pozoruhodnou osobností. Jedním koníčkem však mezi litomyšlskými sousedy vynikal. Ač poměrně chudý, sesbíral tento vášnivý milovník umění a knih cennou sbírku. Nevšední činností bylo vlastnoruční tištění knih, které pro své potěšení a přátele v malém nákladu vydával. Ilustrátory si vybíral mezi dnes známými malíři a grafiky, jakými jsou např. Jan Konůpek, Josef Čapek, Milada Marešová, Zdenka Braunerová, František Bílek a další.
A právě tiskařské dílo Portmana je tématem výstavy Josef Portman, knihtiskař litomyšlský. Vystaveny jsou tisky vyzdobené různými umělci, kteří se na výzdobě tisků kdy podíleli, uvidíte první knihu, kterou Portman vytiskl, ale i vzácné tisky, vydané sobě pro radost jen v jednou jediném výtisku. Dozvíte se, kdo byl Josef Portman, jaké měl přednosti i slabosti, jak probíhala spolupráce s umělci a autory knih, ale i samotný zrod knih.

Ve vybraných dnech jsme pro zájemce připravili komentované prohlídky s kurátorkou výstavy, která Vám prozradí i skutečnosti, které se do výstavy již nevešly.

středa 6. 2. od 10.00/ neděle 17.2. od 14.00/ čtvrtek 21.2. od 9.00/ sobota 1.3. od 14.00/ úterý 4.3. od 10.00/ úterý 11.3. od 16.00/ úterý 18.3. od 9.00 hodin
Dopolední termíny jsou určeny především pro školní výpravy.

Každou středu, po dobu výstavy, budou mít zájemci možnost shlédnout díky nakladatelství Paseka i Portmoneum-muzeum Josefa Váchala. Návštěvní hodiny budou však omezeny pouze na dobu mezi 14 a 16 hodinou.

Přiložený soubor ke stažení zde.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook