Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava KOČÁRKY A DÍTĚ - VÝSTAVA HISTORICKÝCH KOČÁRKŮ 1880 - 1980.

17. 10. 2009 - 10. 1. 2010

Výstava přenese návštěvníky do kouzelného světa kočárků, dětí, panenek, nadýchaných peřinek a povijanů. Doby dávno minulé dýchnou na návštěvníka i díky ukázkám dobových oděvů a doplňků i množství unikátních dobových fotografií.

Výstava přenese návštěvníky do kouzelného světa kočárků, dětí, panenek, nadýchaných peřinek a povijanů. Doby dávno minulé dýchnou na návštěvníka i díky ukázkám dobových oděvů a doplňků i množství unikátních dobových fotografií.
 Na prvním pohled by se mohlo zdát, že výstava je určena především malým a velkým návštěvnicím. Nudit by se ale neměli ani pánové, které by mohla zaujmout móda kočárků inspirujících se dobovými dopravními prostředky, zejména auty.
 Na výstavě je k vidění více než šest desítek historických kočárků dvojího typu – jednak klasické dětské kočárky, jednak tzv. loutkové, určené pro panenky. K jejich výrobě se používalo množství nejrůznějších materiálů, např. vrbové proutí, španělský rákos, dřevo, koženka i papírové provázky.
 Sběratelka, paní Miloslava Šormová, začala kočárky shromažďovat před necelými dvaceti lety. Přírůstky získává na burzách i od štědrých mecenášů a ve své sbírce hýčká skvosty z 80. let 19. století i z poměrně nedávných let 20. století. Tak rozsáhlá kolekce pochopitelně vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou zajišťuje nejen sama sběratelka, ale rovněž její manžel, jehož doménou jsou kovové součásti kočárků (podvozky, rukojeti, vzpěry). Autorka expozice se podle svých slov snaží vystavovat kočárky v „živém provedení“, tedy s veškerou výbavou. K dokonalému vzhledu těchto kočárků jí napomáhají i dobové fotografie, které začala rovněž sbírat a které byly i hlavní inspirací k pozdějšímu vytváření sbírky.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM - ŽIVÁ HISTORIE ANEB POJĎTE S NÁMI DO MUZEA
Po celou dobu trvání výstavy je připraven DOPROVODNÝ PROGRAM - vhodný pro rodiny s dětmi, školy, školky, mateřská centra, rodiny s dětmi - zkrátka pro všechny bez rozdílu věku. Malí návštěvníci si mohou namalovat kočárek, který je na výstavě nejvíce zaujal nebo ve kterém jezdí jejich bráška či sestřička a krátkodobě vystavit v muzeu. Vytvořit koláž, zazpívat dětské písničky a další.
 VÍKENDOVÉ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY PRO VEŘEJNOST – Začátek vždy každou celou hodinu během celého trvání výstavy. Prohlídky probíhají vždy o víkendu a bez objednání předem.
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY PRO ŠKOLY - Vždy každou středu od 8.00 -12.00 hodin po celou dobu trvání výstavy. Začátek komentované prohlídky je vždy každou celou hodinu. Skupiny a školy prosíme o zarezervování termínu předem: tel. 461 615 287, kmoskova@rml.cz, info@rml.cz.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook