Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava OSLAVY 700. LET OD POVÝŠENÍ LITOMYŠLE NA MĚSTO.1259-1959.

5. 9. 2009 - 11. 10. 2009

Fotografická výstava dokumentující oslavy 700. výročí povýšení Litomyšle na město. Díky sběratelskému úsilí tehdejších pracovníků muzea a tomu, že fotografie byla již běžnou dokumentační pomůckou, můžeme porovnat, jak se způsob oslav změnil nebo nezměnil.

 Fotografická výstava zavede návštěvníky zpět o 50 let, kdy řada z nás byla ještě dětmi, a nebo ještě nebyla na světě. Možná budete překvapeni, jak pestrý byl kulturní program, rozložený na celý rok. Mnohé z událostí byly poznamenány dobou, v níž se konaly, i tak jim však nelze upřít velkorysost, se kterou celý organizační výbor k oslavách přistupoval.

 Vlastním oslavám předcházela řada úprav, probíhající již od roku 1957. Nově bylo předlážděno náměstí, opraveny fasády některých domů na náměstí, vyčištěno koryto Loučné, budoval se městský stadion a připravovala se řada pomníků k odhalení. Nového místa se dočkal pomník padlým v 1. a 2. světové války, dokončen měl být konečně pomník Aloise Jiráska, jehož základní kámen vyčkával na svém místě již od roku 1951. Odhalena byla deska na hostinci U Zeleného věnce, připomínající počátky KSČ v Litomyšli. Znovuotevření se dočkal i rodný byt Bedřicha Smetany a v duchu jeho oper se nesla i Smetanova Litomyšl. Město pořádalo okresní Spartakiádu, sjezd Čs. lékařské společnosti J. E. Purkyně, dorostenecké závody ČSR v plavání, Krajskou slavnost písní a tanců a manifestaci lidu, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Snad každý týden se konal koncert nebo tématický večer, připomínající některou  ze slavných osobností spojených s Litomyšlí.
 Velkolepé byly i výstavy. Stěžení byla expozice na zámku o historii města s názvem Procházka sedmi stoletími, dále lékařská výstava Pro zdraví lidu a výstavy Litomyšl ve výtvarném umění I. a II. Svou výstavu měla i sklářka a malířka Ludvika Smrčková či malíř a grafik Karel Vik. Výstavu pořádali i zemědělci a představila se rovněž okresní lidová tvorba.
 U příležitosti oslav se ženy v Litomyšli i okolí snažily oživit litomyšlský kroj - vzniklo jich na 50 nových kusů. Mezi upomínkovými předměty se objevily také panenky v krojích, našité místními ženami. Soutěž byla vyhlášena i na plakáty propagující oslavy, vznikly dopisní nálepky a odznak, vydaly se pohlednice s reprodukcemi slavných litomyšlských malířů a objednáno bylo speciální poštovní razítko.
 

Přiložený soubor ke stažení zde.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook