Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava SPASITEL VŠEDNOSTI QUIDO ŠIMEK

22. 9. 2007 - 11. 11. 2007

V březnu tohoto roku uplynulo 150 let od narození kupce, muzejníka, malíře, kronikáře, soukromého sběratele a humoristy Quidona Šimka (1857 - 1933) - člověka, který svým životním dílem neocenitelně přispěl k uchování historické paměti rodné Litomyšle. Regionální muzeum v Litomyšli Vám jeho osobnost a dílo představí nejen formou výstavy.

Quido Šimek byl charismatický litomyšlský kupec, který se do dějin své rodné Litomyšle zapsal především jako kreslíř, kronikář, sběratel, spoluzakladatel městského muzea, majitel soukromého muzea a velký humorista. Jako sběratel mincí a starožitností proslul daleko za hranicemi své vlasti. Mezi Šimkova nejvýznamnější díla patří kupecká kronika a sedmidílná kronika první světové války, které kromě textu obsahují také více než tisíc kolorovaných obrázků, a výtvarný cyklus zachycující proměny Litomyšle zhruba v letech 1870–1930, čítající spolu s karikaturami městského života více než šest set kreseb. Šimek byl dobrým duchem měšťanské Litomyšle, přítelem studentů, vtipným glosátorem života, ale také dlouholetým členem městské samosprávy a několika spolků. Jeho celoživotní láskou bylo sběratelství a svobodná tvůrčí činnost, kterým zasvětil celý svůj staromládenecký život. Šimkův odkaz, v mnoha ohledech srovnatelný s dílem dobrušského řemeslníka Aloise Beera, zcela zásadně obohatil nejen historickou paměť Litomyšle, ale také kupeckého stavu, jehož příslušníkem byl po celý život.

Na výstavě si budete moci prohlédnout předměty pocházející ze Šimkovy sbírky, které odkázal muzeu. Ač jich uvidíte jen část, jistě vás zaujme rozličnost sběratelových zájmů. Najdete zde rovněž předměty vlastnoručně domalované Q. Šimkem i ukázky z jeho literární a kreslířské tvorby.

Nadchne-li Vás osobnost Quidona Šimka, můžete si domů zakoupit publikaci PhDr. Martina Boštíka Spasitel všednosti Quido Šimek (1857 - 1933). O životě a díle neobyčejného litomyšlského kupce, pohlednice, kalendář či víno s etiketou s šimnovskou tématikou.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook