Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Výstava UNIKÁTY Z DĚJIN LITOMYŠLE aneb to nejkrásnější a nejvzácnější z naší historie

12. 9. 2009 - 27. 9. 2009

Výjimečně pojatá výstava, kde budou prezentovány jedinečné předměty spjaté s dějinami města. Většinu z těchto unikátů, uložených dnes v řadě institucí, měli Litomyšlané možnost shlédnout naposledy před mnoha desetiletími, řada z nich bude vystavována vůbec prvně.
Podobná výstava se v Litomyšli dosud neuskutečnila. Vzhledem ke vzácnosti exponátů bude trvat pouze čtrnáct dní a všichni Litomyšlané budou mít po celou dobu vstup zdarma. Každou celou hodinu (včetně víkendů) budou začínat komentované prohlídky.

K nejzajímavějším patří nepochybně předmět, kvůli němuž letos můžeme slavit – je to listina z roku 1259, kterou byla Litomyšl povýšena na město. Dále bude vystavena například zkamenělina ryby z Klášterních zahrad, vzácné středověké listiny, originální rukopis cestopisu Martina Kabátníka, iluminovaný graduál literátského sboru z r. 1563, nejstarší barevný obraz města z pol. 17. stol., meč litomyšlského kata, torzo hodin z věže staré radnice, či nejstarší česká fotografie a fotografický přístroj v ČR, které pocházejí z Litomyšle. Na výstavě budou ovšem další desítky unikátů, např. chlebový betlém, národopisné památky, doklady z Litomyšle v USA, nejstarší železniční jízdenka na trati Praha-Litomyšl, nejstarší pohlednice města, láhev z litomyšlského pivovaru atd. Nejmladším „unikátem“ bude robot, s nímž tři litomyšlští gymnazisté letos vyhráli prestižní soutěž ve Spojených státech.

Výstava se koná u příležitosti 750 výročí od povýšení Litomyšle na město. Nad výstavou převzal záštitu starosta města Litomyšle, pan Michal Kortyš.


Vernisáž se uskuteční v sobotu 12. září 2009 v 15.00 hod. V tento den bude muzeum otevřeno do 21.00 hod.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY PRO VEŘEJNOST – Každou celou hodinu během celého trvání výstavy (včetně víkendů) budou začínat komentované prohlídky (zdarma, bez objednání).

PROGRAM PRO ŠKOLY - Procházka Litomyšlskou historií s průvodcem formou komentované prohlídky po celou dobu trvání výstavy spojená s interaktivním programem. Prostřednictvím hry, zkoumání a objevování se můžete blíže seznámit nejen s litomyšlskou minulostí. 
Program je vhodný pro školy, skupiny mládeže a rodiny s dětmi.
Začátek komentované prohlídky je vždy každou celou hodinu v pracovní dny již od 8.00 hod.
 
Skupiny a školy prosíme o zarezervování termínu předem: tel. 461 615 287, Mgr. Eva Kolářová, kolarova@rml.cz.

Vstupné – po celou dobu trvání výstavy je vstupné pro držitele Výroční karty Litomyšlana zdarma.
Pro školy je vstup zdarma bez ohledu na bydliště žáků.

 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook