Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Zdeněk Kopal - největší český astronom 20. století

9. 9. 2014 - 28. 9. 2014

V rámci oslav stého výročí narození světově proslulého astronoma Zdeňka Kopala připravilo Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci se Státním okresním archivem Svitavy se sídlem v Litomyšli výstavu věnovanou jeho životu a dílu.

Bude na ní možné zhlédnout nejen fotografie dokumentující Kopalův život, ale i řadu předmětů pocházejících z jeho pozůstalosti, mj. i tak výjimečnou věc jako je vlajka USA, která navštívila Měsíc a byla Kopalovi předána jako poděkování za účast na vesmírném projektu Apollo. V muzeu též bude k zakoupení kniha Můj život, v níž Kopal v roce 1933 rekapituloval svůj předchozí život. Jde o významné svědectví, v němž lze nalézt pro vývoj Kopalovy osobnosti důležité skutečnosti, o nichž později v knize O hvězdách a lidech mlčí. Rukopis k vydání připravil PhDr. Milan Skřivánek, který ji opatřil podrobnými poznámkami a úvodem. Publikaci vydal litomyšlský městský úřad.

Zdeněk Kopal Astronom Feustel s krtkem

V pondělí 15. září bude v Regionálním muzeu v Litomyšli od 15 do 18 hodin představena unikátní postava Krtečka, kterou s sebou v roce 2011 vzal americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny, na vesmírnou misi raketoplánu Endeavour. Postavu „druhého českého kosmonauta" s sebou do Litomyšle přiveze pracovník České kosmické kanceláře Milan Halousek, který ke Krtečkově cestě do vesmíru podá vždy v celou hodinu, tedy v 15, 16 a 17 hodin, výklad. Bude však přítomen po celou dobu prezentace a rád návštěvníkům zodpoví všechny jejich otázky. Na tuto akci je stanoveno základní snížené vstupné 20 Kč.

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook