Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum - místo setkávání

Zdeňka Vydrová, architektka

29. 9. 2017 - 12. 11. 2017

Zdeňka Vydrová dlouhodobě působí jako městská architektka Litomyšle a patří tak ke klíčovým osobnostem, které stojí za úspěchem města, coby jednoho z center současné české architektury. Výstava představí Zdeňku Vydrovou jako špičkovou urbanistku, ale též jako autorku řady pozoruhodných novostaveb a rekonstrukcí.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 29. září v 17 hodin na venkovních terasách muzea.

Ing. arch. Zdeňka Vydrová (nar. 1958) je absolventkou fakulty architektury VUT v Brně. V roce 1991 založila vlastní ateliér a téhož roku se stala městskou architektkou Litomyšle. Tuto funkci zastává tedy přes čtvrt století a je tak nejdéle sloužícím městským architektem v České republice.

K jejím stavebním realizacím patří například rekonstrukce Moravské galerie v Brně (2001); v Litomyšli je to průchod na parkoviště pod zámkem a nověji také Galerie Pakosta, která byla v roce 2015 nominována na Cenu Klubu Za starou Prahu jako nejlepší architektura v historickém prostředí.

Architektka Vydrová dále působí jako porotce v řadě architektonických soutěží a od minulého roku je také architektkou města Tišnova.

Od roku 1994 externě vyučovala na Fakultě architektury VUT Brno a od roku 2009 vyučuje na Fakultě stavební Ústavu architektury.

V loňském roce získala dvě významná ocenění. Prvním byla Cena Ministra kultury za přínos v oblasti architektury. Na cenu ji nominovala Česká komora architektů. Komora vyzdvihla zejména důležitou expertní činnost architektky Vydrové, která se výrazně podepsala na kvalitě vystavěného prostředí v Litomyšli. Druhým oceněním, které architektka získala spolu s městem Litomyšl, bylo vítězství v soutěži Architekt obci 2016. Cílem soutěže, jejímž vyhlašovatelem je Svaz měst a obcí ČR, je upozornit na nutnost spolupráce mezi obcemi a architekty, na potřebu najít společnou řeč. Soutěž klade důraz na širší projekty, které mají dopady na urbanismus a ovlivňují veřejný prostor. Architektka Vydrová zvítězila s projektem „Regulační plán Mariánské ulice a koncepce úpravy Partyzánské ulice“ v Litomyšli.

Výstava se uskuteční za finanční podpory města Litomyšle.

Výstava je součástí celoměstského projektu oslav Světového dne architektury ve dnech 29. 9. – 2. 10. 2017, v Litomyšli již tradičně nazvaného ArchiMyšl

Galerie Pakosta v Litomyšli, foto David Židlický 

Zpět

 

Aktuality | Expozice | Rodný byt Bedřicha Smetany | Portmoneum | Kontakty

© 2014 Regionální muzeum v Litomyšli | info@rml.cz | www.rml.cz | RML je zřizováno Pardubickým krajem

Mapa stránek E-mail Facebook